pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 15 października 2020
  • 22 października 2020
  • wyświetleń: 5915

Książka Doroty Brauntsch nominowana do Nagrody Conrada!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Dorota Brauntsch - Ceglane domy ziemi pszczyńskiej" podaj

Książka pt. "Domy bezdomne" autorstwa Doroty Brauntsch została nominowana do Nagrody Conrada - to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Do 24 października można głosować w plebiscycie za pośrednictwem strony internetowej www.conrad festival.pl.

Loading...


Dorota Brauntsch, Joanna Gierak-Onoszko, Barbara Klicka, Dorota Kotas, Urszula Zajączkowska - to debiutantki w dziedzinie prozy literackiej z 2019 roku, które zostały nominowane do tegorocznej Nagrody Conrada. O tym, która z nich zwycięży, zadecydują czytelnicy i czytelniczki wspólnie z kapitułą nagrody.

- W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy. Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle! - uzasadnia wybór Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.

Nominowane autorki wskazała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Ostatecznego wyboru zwyciężczyni dokonają jurorzy praz czytelnicy za pośrednictwem strony internetowej. Zdobywczyni wyróżnienia otrzyma 30 tys. złotych, zostanie też nagrodzona miesięcznym pobytem rezydencjalnym w Krakowie oraz kampanią promocyjną zwycięskiej książki na łamach "Tygodnika Powszechnego". Laureatkę poznamy na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków 25 października w ramach Festiwalu Conrada.

Dorota Brauntsch
Książka Doroty Brauntsch nominowana do Nagrody Conrada!


- Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada wyróżnia się wśród polskich laurów literackich tym, że skierowana jest wyłącznie do debiutantów. Kreując nowe głosy w polskiej literaturze, zachęca wydawców do podejmowania ryzyka wydawniczego. Czytelnikom zaś zwraca uwagę na twórczość debiutantów, prezentując książki autorów o jeszcze nieugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. Tym bardziej cieszy, że otrzymaliśmy ponad 70 zgłoszeń do tegorocznej edycji nagrody! - mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to: Liliana Hermetz za książkę Alicyjka (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za książkę Dom z witrażem (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za książkę Ma być czysto (Krytyka Polityczna 2017), Weronika Gogola za książkę Po trochu (Książkowe Klimaty 2018) i Olga Hund za książkę Psy ras drobnych (Korporacja Ha!art 2019).

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Lista nominowanych:
  • Dorota Brauntsch Domy Bezdomne, wydawnictwo Dowody na Istnienie
  • Joanna Gierak-Onoszko 27 śmierci Toby’ego Obeda, wydawnictwo Dowody na Istnienie
  • Barbara Klicka, Zdrój, wydawnictwo W.A.B.
  • Dorota Kotas Pustostany, wydawnictwo Niebieska Studnia
  • Urszula Zajączkowska Patyki, badyle, wydawnictwo Marginesy


Do 24 października głosy mogą oddawać internauci za pośrednictwem strony internetowej conradfestival.pl/nagroda-conrada.

okładki

BM / pless.pl, źródło: materiały prasowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Dorota Brauntsch - Ceglane domy ziemi pszczyńskiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Dorota Brauntsch - Ceglane domy ziemi pszczyńskiej" podaj