pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 października 2020
  • 13 października 2020
  • wyświetleń: 21282

[WIDEO, FOTO] 10 lat Kolei Śląskich - parowóz przejechał przez Pszczynę!

Z okazji 10-lecia Kolei Śląskich na trasy Śląska w ten weekend wyruszył skład z lat 20-tych ubiegłego wieku. Takich tłumów pszczyński dworzec dawno nie widział. Mieszkańcy licznie zgromadzili się na peronie, by obserwować przejazd parowozu. To była prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kolei! Zobaczcie naszą wideo- i fotorelację z tego wydarzenia!Zabytkowy skład przejechał przez miasta regionu - Katowice, Tychy, Bytom, Mysłowice i Rybnik już w sobotę, 11 października. Dzień później "pociąg retro" zawitał do Katowic, Tychów, Pszczyny, Czechowic-Dziedzic oraz Bielska-Białej. Przez Pszczynę przejechał już w godzinach porannych, kiedy zmierzał w kierunku Bielska-Białej. Ponownie zawitał do naszego miasta około godziny 12.30, kiedy licznie powitali go mieszkańcy. Pojawił się też w Bytomiu, Rudzie Chebziu i Gliwicach.

Odjazd pociągu specjalnego "Pełną parą ku Przyszłości" ze stacji kolejowej w Pszczynie, z okazji 10-lecia Kolei Śląskich - 11.10.2020 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Łącznie w sobotę oraz niedzielę uruchomionych zostało sześć przejazdów. Ze względów bezpieczeństwa na pokładzie każdego pociągu specjalnego zaplanowane zostało 150 miejsc dla pasażerów. Wśród atrakcji, oprócz przejazdów zabytkowego składu, można było obserwować również wodowanie parowozu. To bardzo specyficzny i dawno nie widziany na śląskich torach proces napełniania tendra wodą. Zapas wody wystarczy na przejechanie około 130 kilometrów.

To było naprawdę niezwykłe wydarzenie. Ostatni raz na podobną skalę, parowóz jeździł po śląskich torach w 2010 roku.

Poranny przejazd pociągu specjalnego "Pełną parą ku Przyszłości" przez Pszczynę, z okazji 10-lecia Kolei Śląskich - 11.10.2020 r. · fot. Andrzej Grynpeter
Koleje Śląskie zostały utworzone 8 kwietnia 2010 przez samorząd województwa śląskiego. Pierwsze składy ruszyły w trasy 1 października 2011. Od grudnia 2012 spółka przejęła od Przewozów Regionalnych obsługę niemal wszystkich regionalnych połączeń kolejowych w województwie śląskim.

ar, raz / pless.pl, źródło: Koleje Śląskie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.