pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 października 2020
  • wyświetleń: 2835

Biogramy 60 zasłużonych goczałkowiczan - II tom słownika

II tom "Goczałkowickiego słownika biograficznego" zawiera prawie 60 biogramów osób zasłużonych dla Goczałkowic-Zdroju. Dzięki temu została utrwalona pamięć o ludziach ważnych dla gminy.

Ukazał się II tom "Goczałkowickiego słownika biograficznego
Ukazał się II tom "Goczałkowickiego słownika biograficznego · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Inicjatorką spisania życiorysów ważnych dla naszej gminy osób była prof. Wiesława Korzeniowska, Honorowy Obywatel Goczałkowic-Zdroju. I tom "Goczałkowickiego słownika biograficznego" został wydany przez Urząd Gminy w 2012 roku. Prezentacja i promocja książki zainaugurowała uroczyste obchody 20-lecia gminy.

Duże zainteresowanie sprawiło, że zdecydowano o kontynuacji publikacji. Ukazał się II tom "Goczałkowickiego słownika biograficznego". Jest to wydanie poprawione i rozszerzone, ponownie pod redakcją prof. Wiesławy Korzeniowskiej.

- Jego motto można określić słowami: Ocalić od zapomnienia! Utrwalić jak najwięcej z tej przeszłości, która już odchodzi! Dać świadectwo patriotyzmu, zaangażowania i niezwykłej postawy zwyczajnych ludzi wobec drugiego człowieka, historii i swojej "małej ojczyzny!". W słowach tych najdobitniej można wyrazić sens tworzenia naszego słownika - napisała w przedmowie Maria Ożarowska, sekretarz gminy oraz koordynator prac nad słownikiem z ramienia Urzędu Gminy.

II tom to prawie 60 nowych biogramów. Powstały one także dzięki zaangażowaniu mieszkańców Goczałkowic, którzy udostępnili rodzinne pamiątki, przekazali propozycje biogramów czy materiały źródłowe.

- Przeglądając kolejne strony naszego 'Słownika... odkrywamy niezwykle interesujące życiorysy animatorów życia kulturalnego, lekarzy, dyrektorów, pierwszego w dziejach Goczałkowic studenta, pierwszego policjanta, pierwszej położnej, uczestnika rejsu dookoła świata, nadzorcy stawów, założyciela Kółka Rolniczego, kandydata na posła do Sejmu pruskiego, kapelmistrza, harcerzy, ogrodników, pracownika poczty, mamki księcia pszczyńskiego i wielu innych ciekawych, zacnych postaci - pisze Maria Ożarowska.

Publikacja zawiera także rysunki znanych goczałkowickich obiektów, autorstwa Adama Malarka.

II tom słownika został wydany na przełomie 2019 i 2020 r. - Pierwotnie planowaliśmy połączyć promocję książki z ważnymi rocznicami, które przypadają w tym roku: 30-leciem samorządu terytorialnego w Polsce czy 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Niestety, nie udało się to ze względu na pandemię i sytuację epidemiologiczną - przyznaje Maria Ożarowska.

"Goczałkowicki słownik biograficzny" - II tom jest dostępny w Gminnej Bibliotece Publicznej w Goczałkowicach-Zdroju oraz Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie.

ar / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.