pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 października 2020
  • 11 października 2020
  • wyświetleń: 13763

[WIDEO] Jaka przyszłość czeka budynek szkoły przy ulicy Batorego?

Budynek przy ulicy Batorego przez lata był siedzibą placówek oświatowych. W tym roku 1 września nie wybrzmiał tu jednak szkolny dzwonek. Obiekt został przekazany do zarządzania Administracji Zasobów Komunalnych w Pszczynie. Jaka działalność będzie tu prowadzona?Materiał wideo z burmistrzem Dariuszem Skrobolem został nagrany na początku tygodnia.


W maju na łamach naszego portalu informowaliśmy, że gmina Pszczyna rozważa kilka funkcji dla budynku przy ulicy Batorego 24 (artykuł znajdziesz tutaj). Jedną z nich był prowadzony przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu hostel dla sportowców, którzy biorą udział w zawodach organizowanych na terenie naszej gminy. Inne pomysły to centrum organizacji pozarządowych, działająca sala gimnastyczna, a także baza sportowo-rekreacyjna.

Obecnie rozważana jest możliwość użyczenia budynku na potrzeby prowadzenia działalności oświatowej przez powiat pszczyński. Reforma oświaty przeniosła bowiem cały rocznik uczniów z gimnazjów do szkół podstawowych i wydłużyła okres nauki w szkołach średnich - w liceum do czterech lat, a w technikum - do pięciu. - To powoduje, że w najbliższym czasie w szkołach powiatowych będzie uczyło się o 50% więcej uczniów niż do tej pory. Taka sytuacja będzie trwać przez dłuższy okres - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Budynek przy ul. Batorego 24 w Pszczynie
Budynek przy ul. Batorego 24 w Pszczynie · fot. pless.pl


W zeszłym miesiącu do gminy wpłynął wniosek starosty pszczyńskiego o udostępnienie budynku po byłym PG 1 dla uczniów szkół średnich prowadzonych przez powiat pszczyński. - Znając sytuację i przewidując to, co wydarzyło się po kumulacji roczników, jesteśmy skłonni pomóc powiatowi pszczyńskiemu i przez najbliższe 2 lata udostępnić ten obiekt, aby w tym budynku znajdowały się dodatkowe klasy dla szkół średnich - informuje burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

- Myślimy przyszłościowo, szukamy rozwiązań, by uniknąć wielozmianowości i wydaje nam się, że najlepszym byłoby wykorzystanie na potrzeby szkolnictwa ponadpodstawowego budynku, który przez wiele lat pełnił funkcje oświatowe - komentuje Damian Cieszewski i podkreśla, że powiat nie chce przejąć majątku gminy, a jedynie w newralgicznym czasie skorzystać z obiektu zgodnie z jego funkcją. Samorządy prowadzą w tej sprawie rozmowy.

ab, BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.