Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 października 2020
  • wyświetleń: 1645

Gmina Pawłowice ogranicza emisję CO2 dzięki inwestycjom w OZE

W gminie Pawłowice dzięki inwestycjom w Odnawialne Źródła Energii, ogranicza się emisję CO2. Właśnie zakończył się drugi etap projektu pn. "Budowa instalacji fotowoltaicznych dla instytucji publicznych w Gminie Pawłowice".

Gmina Pawłowice ogranicza emisję CO2 dzięki inwestycjom w OZE
Gmina Pawłowice ogranicza emisję CO2 dzięki inwestycjom w OZE · fot. UG Pawłowice


W ramach inwestycji powstały 4 instalacje fotowoltaiczne typu on-grid zlokalizowane na dachach: Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II na Osiedlu Pawłowice, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Osiedlu Pawłowice oraz na dachu filii Gminnego Ośrodka Kultury na Osiedlu Pawłowice.

Łączna moc instalacji to 170,8 kWp, a zakładana roczna produkcja energii to 162,57 MWh. Szacuje się, że powyższe instalacje w ok. dwóch trzecich (65%) zapewnią zapotrzebowanie w energię elektryczną w każdej z wymienionych placówek. Efektem ekologicznym projektu jest ograniczenie emisji CO2 o 126,479 ton/rok, a także ograniczenie emisji pyłu PM10/rok 0,00526.

Inwestycja została sfinansowana w 85% ze środków unijnych i realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt tego zadania to 824 tys. zł.

W latach ubiegłych panele fotowoltaiczne zamontowane zostały przy Szkole Podstawowej nr 1 w Pawłowicach, przy Szkole Podstawowej w Pielgrzymowicach oraz przy budynku Urzędu Gminy w Pawłowicach, a także zasilają urządzenia działające w stacjach uzdatniania wody w Golasowicach i Warszowicach, w oczyszczalni mechanicznej w Pniówku i biologicznej w Krzyżowicach. Nadrzędnym celem projektów opartych na OZE jest ochrona zdrowia mieszkańców Gminy Pawłowice przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo instalacje te obniżają koszty zakupu energii przez poszczególne jednostki.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.