pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 października 2020
  • 8 października 2020
  • wyświetleń: 7503

Zmarł ks.Stefan Kozioł, emerytowany proboszcz Parafii w Grzawie

4 października w godzinach porannych w szpitalu w Piekarach Śląskich, w 74. roku życia i w 49. roku kapłaństwa zmarł ks. Stefan Kozioł, emerytowany proboszcz Parafii Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Grzawie. Jego pogrzeb odbył się 8 października w Parafii w Grzawie. Ceremoniom pogrzebowym przewodniczył bp Marek Szkudło.

Zmarł ks. Stefan Kozioł
Zmarł ks. Stefan Kozioł · fot. Archidiezecja Katowicka


W środę, 7 października odbyła się eksportacja w Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Piekarach Śląskich - Dąbrówce Wielkiej. O godz. 15.00 wierni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego i Różaniec, zaś o godz. 16.00 odprawiona została Msza święta.

Natomiast w czwartek, 8 października o godz. 14.00 odbył się pogrzeb w Parafii Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Grzawie.

---

ŚP. KSIĄDZ STEFAN KOZIOŁ urodził się 24 sierpnia 1947 roku w Dąbrówce Wielkiej, w religijnej i przykładnej rodzinie Wiktora, który pracował w kopalni "Andaluzja" i Gertrudy z domu Stanik. Miał młodszą siostrę Krystynę. Ochrzczony został tydzień po urodzeniu, 31 sierpnia 1947 w kościele parafialnym Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej. Tam też przystąpił do sakramentu bierzmowania 14 maja 1961 roku.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Dąbrówce Wielkiej został przyjęty do Niższego Seminarium Duchownego im. Św. Jacka w Katowicach, gdzie uczęszczał przez rok, do czasu jego rozwiązaniu przez władze. Następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Siemianowicach Śl. Prawie codziennie uczestniczył we Mszy świętej, choć nie był ministrantem; brał udział w nabożeństwach i pielgrzymkach. Czytał dużo lektur i prasy katolickiej. Należał do harcerstwa. Był cichy, skromny i opanowany. Od dzieciństwa myślał o służbie kapłańskiej - chciał pracować dla Kościoła.

Bezpośrednio po maturze zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Wykazywał się sumiennością, punktualnością, spokojem, rzeczowością i powagą. Chętnie pomagał w parafii. Jako alumn odbył dwuletnią służbę wojskową w Bartoszycach. Interesował się tematyką soborową i ekumenizmem. W seminarium był kierownikiem grupy ekumenicznej. Pracę dyplomową zatytułowaną "Teoria dialogu w świetle dokumentów soborowych" napisał pod kierunkiem ks. dr. J. Liszki. Święcenia diakonatu otrzymał 19 lutego 1972 roku w Krakowie, a święcenia prezbiteratu przyjął 30 marca 1972 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z rąk bp Herbarta Bednorza.

Jako neoprezbiter rozpoczął pracę duszpasterską zastępstwami wakacyjnymi w rodzinnej parafii w Dąbrówce Wielkiej oraz w Żorach. Pierwszą placówką wikariuszowską ks. Stefana była parafia św. Józefa w Mysłowicach - Krasowach. Już na początku pracy kapłańskiej przeżywał kryzys i wyjechał nad morze. Po powrocie został przyjęty przez ks. Szkatułę, proboszcza w Urbanowicach. W czasie pobytu w parafii w Urbanowicach prowadził katechizację młodzieży. Pracował także w Księgarni św. Jacka. Po rocznej próbie został posłany jako wikariusz do parafii Chrystusa Króla w Lędzinach - Hołdunowie (1973-1976). Następnie został skierowany jako wikariusz do parafii św. Jerzego w Mszanie, jednak po miesiącu zastąpił chorego wikariusza w sąsiedniej parafii Matki Bożej Różańcowej w Moszczenicy (1976).

Kolejnymi placówkami duszpasterskimi ks. Stefana były parafie: św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku - Chwałowicach (1976-1979), św. Józefa w Rudzie Śl. (1979-1982), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszowie - Krzyżkowicach (1982-1985), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śl. - Bykowinie (1985-1990), św. Antoniego w Padwy w Katowicach - Dąbrówce Małej (1990-1991). Za zgodą arcybiskupa katowickiego brał udział w konwiwencji kapłanów wspólnot neokatechumenalnych w Rzymie w grudniu 1985 roku.

Pracę proboszczowską napisał pod kierunkiem bp. Józefa Kurpasa na temat: "Tygodnie kultury chrześcijańskiej środkiem ożywienia parafii". Został mianowany administratorem, a od roku 2000 proboszczem parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Grzawie. Był katechetą w szkole podstawowej i w gimnazjum w Miedźnej. Był ojcem duchownym kapłanów i duszpasterzem rodzin dekanatu Miedźna. W 2012 roku przeszedł na emeryturę.

BM / pless.pl, źródło: Archidiecezja Katowicka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.