pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 22 września 2020
  • wyświetleń: 1463

Co to jest numer VIN?

Materiał partnera:

Księga wieczysta to najważniejszy dokument, który opisuje stan prawny danej nieruchomości (np. domu, mieszkania, działki). Znajdują się w niej kluczowe informacje dotyczące rodzaju nieruchomości, jej właściciela, ewentualnych obciążeń hipotecznych czy też ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością.

Co to jest numer VIN?


Numer VIN - co to takiego?Numer VIN (Vehicle Indentification Numer), zwany też numerem nadwozia, to oznaczenie unikatowe dla każdego auta. Jest ono nadawane przez producenta samochodu i składa się z 17 znaków, w tym cyfr i liter. Każda marka nieco inaczej zapisuje numer VIN, jednak jest on obowiązkowy, by pojazd mógł zostać poprawnie zidentyfikowany. Jego odkodowanie, podobnie jak sprawdzenie raportu na stronie www.checkcardna.com, pozwala na dokładne zestawienie danych dotyczących konkretnego auta.

Trzeba zaznaczyć, że VIN składa się z trzech części:

  • WMI - czyli pierwsze trzy znaki, które symbolizują numer danego producenta;
  • VDS - zazwyczaj 5-6 kolejnych znaków służących do zakodowania parametrów technicznych oraz charakterystyki danego modelu;
  • VIS - liczący zwykle 8 znaków, dzięki któremu można zapisać numer seryjny pojazdu, a więc rok i miejsce produkcji.
  • O odkodowaniu VIN można się dowiedzieć więcej na stronie bestvin.pl.


Dlaczego numer VIN jest ważny z perspektywy kupującego?Zakup nowego samochodu w salonie nie należy do najmniejszych wydatków, szczególnie jeśli zastanawiamy się nad nowszym modelem. Odkładanie określonej sumy na dane auto może trwać latami, zresztą nie zawsze jesteśmy w stanie sobie na to pozwolić. W związku z tym chętnie przeglądamy oferty dotyczące sprzedaży starszych samochodów, jednak dostępnych dzięki temu w znacznie niższej cenie. Oczywiście staramy się przy tym zwracać uwagę jedynie na te propozycje, które wskazują, że pojazd jest w bardzo dobrym stanie.

Niestety nie da się ukryć, że wielu sprzedających jest w stanie zrobić wszystko, byleby tylko podwyższyć wartość rynkową samochodu i tym samym dobić udanego targu. Niejednokrotnie się zdarza, że szczegółowy opis auta nie zawiera takich informacji jak przebyte szkody, naprawy czy dotychczasowe zmiany właścicieli. Co więcej, trafiają się ogłoszenia, w których sprzedawca przekonuje, że pojazd jest bezkolizyjny, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Nie brakuje również przypadków, w których licznik kilometrów zostaje przesunięty - mniejszy przebieg sprawia, że pojawia się więcej osób chętnych na zakup.

Dlatego zdecydowanie warto jest zapytać sprzedającego o możliwość jazdy próbnej oraz o przejrzenie samochodu przez doświadczonego mechanika. Jeszcze wcześniej natomiast koniecznie należy poprosić o udostępnienie numeru VIN. Możemy go wówczas odkodować i sprawdzić najważniejsze dane techniczne, a także upewnić się, że sam numer, podobnie jak wszelkie inne informacje, są tożsame z tymi, które widnieją na dowodzie rejestracyjnym.

Zachowanie powyższych środków ostrożności może nas uchronić przed zostaniem ofiarą oszustwa. W końcu po zakupie samochodu nie chcemy odkryć, że ten ma jakieś ukryte wady bądź też niedawno uczestniczył w wypadku, w związku z czym jego stan jest gorszy, niż zakładaliśmy.