pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 września 2020
  • 13 września 2020
  • wyświetleń: 13607

Koncert w ogrodzie starostwa i rozdanie nagród w dziedzinie kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Dorota Brauntsch - Ceglane domy ziemi pszczyńskiej" podaj

Już po raz trzeci piątkowe popołudnie spędziliśmy przy muzyce w ogrodach pszczyńskiego starostwa. W ramach kolejnego rozkładu jazdy i tym razem nie zabrakło dobrej muzyki. Podczas wydarzenia rozdano Nagrody Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury. Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia.

Wręczenie Nagród Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury - 11.09.2020 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Przesiądź się na kulturę - koncert pszczyńskiego Ogniska Muzycznego - 11.09.2020 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Podczas koncertu wystąpili soliści, instrumentaliści w klasie fortepianu i skrzypiec oraz Orkiestra Rozrywkowa Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Starosta pszczyński Barbara Bandoła po raz pierwszy w historii powiatu wręczyła Nagrody Starosty Pszczyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Wśród laureatów Nagrody Starosty Pszczyńskiego znaleźli się:

Dorota Brauntsch - Noga - nagrodzona za projekt fotograficzny dokumentujący ceglane budownictwo na pszczyńskiej wsi, który został zwieńczony wydaniem książki reporterskiej "Domy bezdomne". Jej książka została uznana przez EmpiKultura za jeden z najlepszych debiutów 2019 roku.

Jan Łomozik - wybitny wiolonczelista młodego pokolenia, a także stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Polsce i Europie. Nagrodę Starosty Pszczyńskiego otrzymał za wybitne osiągnięcia ogólnopolskie i międzynarodowe.

Renata Zborowska - założycielka zespołu wokalnego "Trzynastka". Od 2011 roku organizuje "Poezję i muzykę pod 13", od 2014 roku "Popołudnie dla najmłodszych" i od 10 lat jest organizatorką koncertów charytatywnych dla Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Wyróżniona za znaczące dokonania w zakresie upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej w powiecie pszczyńskim.

Jakub Pieczka - od 14 lat działa na pszczyńskiej scenie, a od 2008 roku z sukcesami pracuje z młodzieżą tworząc interesujące wydarzenia teatralne. Jest założycielem i prowadzącym Stowarzyszenie "Take Tam" im. Artystów Międzywojnia. Pomysłodawca i koordynator Pszczyńskiej Nocy Teatru oraz Pszczyńskiego Weekendu Kryminalnego. Nagrodzony za całokształt pracy artystycznej i edukacyjnej na rzecz mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego w Pszczynie - to instytucja, która od kilkudziesięciu lat kształci dzieci i młodzież w zakresie gry na instrumentach i nauki śpiewu. Jednym z ważniejszych osiągnięć Ogniska Muzycznego, za które otrzymało Nagrodę Starosty Pszczyńskiego jest projekt "Czesław Mozil i grajkowie przyszłości" zrealizowany z muzykiem Czesławem Mozilem. Podsumowaniem projektu było nagranie płyty "Kiedyś były święta" nominowanej do Fryderyków.

Regionalny Zespół Śpiewaczy "Wiślanie" z Wisły Małej - od 25 lat propaguje kulturę z pogranicza pszczyńsko-cieszyńskiego. "Wiślanie" odebrali wiele nagród i wyróżnień w konkursach oraz aktywnie uczestniczą w wydarzeniach lokalnych. Zespół wyróżniono za zajęcie I miejsca w XXVI. Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos" w Zebrzydowicach oraz reprezentowanie województwa śląskiego w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Zespół Regionalny Pszczyna - w tym roku obchodził 60-lecie swojego istnienia. Swoją twórczość prezentuje w kraju i za granicą, nagrał kilkadziesiąt audycji radiowych i telewizyjnych. Od początku istnienia był organizatorem i uczestnikiem wielu imprez w Pszczynie i regionie. Zainicjował i od 44 lat organizuje "Spotkania pod Brzymem". Nagrodzony za dokumentowanie, popularyzację i prezentację folkloru Ziemi Pszczyńskiej.

- Wyróżniliśmy siedmioro laureatów. To osoby, zespoły i stowarzyszenie, które w znaczący sposób przyczyniły się do upowszechniania kultury. Cieszę się, że na ziemi pszczyńskiej nie brakuje ludzi, którzy z wielkim zapałem i oddaniem angażują się w rozwój życia kulturalnego i artystycznego w naszym powiecie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. Jednocześnie zaznacza, że nagrody będą przyznawane corocznie, po wcześniejszej ocenie całokształtu działalności lub osiągnięć kandydatów w minionym roku kalendarzowym.

Nagrody Barbara Bandoła wręczyła wraz z przewodniczącym Komisji Spraw Społecznych Rady Powiatu Pszczyńskiego, Michałem Pudełkiem, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Pszczyńskiego Krystianem Szostakiem oraz członkiem Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorzem Nogłym.

Przesiądź się na kulturę - koncert w ogrodzie starostwa - 11.09.2020 · fot. Grzegorz Załucki


Projekt "Przesiądź się na kulturę" ruszył 10 lipca. Przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie zagrały wówczas dwa młodzieżowe zespoły: Offbeat i Darmowy Catering. Trzy tygodnie później, kolejny rozkład jazdy rozpoczął się od nauki tańca tradycyjnego w ogrodzie pszczyńskiego starostwa. Tego samego dnia Kapela Fedaków i Kapela Pszczynioki wystąpiły przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie.

- Dotychczasowe koncerty cieszyły się popularnością i jestem przekonana, że nadal tak będzie. Tym razem przesiedliśmy się z energicznych rytmów folkowych na muzykę klasyczną i estradową. Ogrody pszczyńskiego starostwa również są idealnym miejscem na kulturę - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu "Przesiądź się na kulturę" są organizowane z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Na bieżąco będziemy przekazywać informacje o kolejnych koncertach.

Organizatorami projektu są: powiat pszczyński oraz Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

BM, ar / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Dorota Brauntsch - Ceglane domy ziemi pszczyńskiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Dorota Brauntsch - Ceglane domy ziemi pszczyńskiej" podaj