Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 sierpnia 2020
  • 30 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 18470

[Kultowa Pszczyna] Z kamerą w lodziarni Czarneckich

Gdzie dziś w Pszczynie szukać prawdziwych lodów rzemieślniczych? Wydaje się, że są na każdym kroku, ale by mieć pewność, najlepiej zajść do lodziarni Czarneckich - w końcu już ponad 70 lat kręci się tam lody metodą tradycyjną. O tym, co to znaczy, a także o historii powstania najsłynniejszej pszczyńskiej lodziarni opowiedziała nam Jadwiga Gafka, jej obecna właścicielka i dziedziczka.Są takie miejsca, w których najważniejsze nigdy się nie zmienia. W lodziarni u Czarneckich wciąż w pełni działają maszyny do produkcji lodów, które pierwsi właściciele sprowadzili tu po wojnie. We współczesnych lodziarniach nie znajdziemy już nic, co by je przypominało. Tymczasem pod adresem Rynek 4 lody w dalszym ciągu wyrabia się jak dawniej, od podstaw łącząc naturalne składniki. Tak było tu od zawsze. Wytwórstwem lodów zajmowali się wykwalifikowani rzemieślnicy, po których schedę przejęli obecni pracownicy lodziarni.

Pani Jadwiga Gafka, szefowa lodziarni, z sentymentem wspomina dawne lata i państwa Czarneckich, a także przyjaźń z ich córką, dzięki której sprowadziła się do Pszczyny aż z Helu. Pani Jadzia znalazła się w odpowiednim miejscu i czasie - od wielu lat to ona kontynuuje rzadko spotykaną dziś tradycję wytwarzania lodów dawną metodą. Receptura na bazę pozostaje tajemnicą, ale nadmienimy tylko, że w lodach u Czarneckiego lądują wyłącznie świeże owoce i dodatki, np. jagody zbierane rokrocznie przez górali z Istebnej czy gruszki z domowego ogródka. Na tym nie koniec odwołań do tradycji. W lodziarni wciąż wiszą cenniki rodem z PRL-u, pamiątki, a także oprawione w ramki dyplomy mistrzowskie i świadectwa czeladnicze. Jest też stojąca przed wejściem figura dziadka w okularach, którą zna chyba każdy z nas.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału z wizyty w lodziarni Czarneckich. Panuje tam prawdziwie rodzinna i domowa atmosfera. Pani Jadwiga podkreśla, że w tej chwili pracuje głównie dla przyjemności, a gdy przyjdzie czas, przekaże pałeczkę godnym i doświadczonym następcom. Liczymy więc na to, że najstarsza i najsłynniejsza lodziarnia w Pszczynie i regionie będzie serwować lody wielu kolejnym pokoleniom.

Kultowa Pszczyna

"Kultowa Pszczyna" to nowy cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym powiecie doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię.

Ela, ab / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.