pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 21 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 4844

[ZDJĘCIA] Burmistrz i poseł oddali hołd powstańcom

W nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku wybuchło II Powstanie Śląskie. W czwartek, 20 sierpnia burmistrz Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Szczotka oraz poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża oddali hołd śląskim bohaterom.

100. rocznica wybuchu Powstania Śląskiego - 20.08.2020 · fot. UM Pszczyna


Burmistrz złożył wiązankę kwiatów pod Trzema Dębami, miejscu konspiracyjnych spotkań i składania przysięgi przez powstańców. To stąd do Powstania Śląskiego wyruszali powstańcy w roku 1920.

- Pamięć o historii własnego regionu jest bardzo ważna. Tutaj, na Ziemi Pszczyńskiej, w trakcie Powstań Śląskich prowadzone były liczne działania, których efektem był powrót w 1922 roku Śląska do Polski. Warto opowiadać o tamtych wydarzeniach i przypominać o tych osobach, które były gotowe oddać życie za wolność przyszłych pokoleń - powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Złożenie kwiatów to tylko część tegorocznych obchodów ku pamięci walczących. 19 sierpnia w Pszczynie odbył się 2. Pszczyński Bieg Powstańczy. Poprzez aktywność 187 biegaczy oddało hołd powstańcom. Wcześniej uczestnicy biegu uformowali flagę w barwach województwa śląskiego. Było to piękne wydarzenie, któremu towarzyszyło wiele sportowych emocji.

II Pszczyński Bieg Powstańczy - start biegu - 19.08.2020 r.
II Pszczyński Bieg Powstańczy - start biegu - 19.08.2020 r. · fot. Andrzej Grynpeter


W tym tygodniu z okazji 100-lecia Powstań Śląskich na pszczyńskim rynku przygotowana została specjalna wystawa mobilna "Ex Silesia Lux", którą można zwiedzać do końca tego tygodnia na rynku. Ekspozycja została zorganizowana w dwóch kontenerach: kinowym i multimedialnym.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Pszczynie odbyła się inauguracja obchodów 100-lecia wybuchów Powstań Śląskich. Wydarzenie, którego częściami były między innymi defilada służb mundurowych i widowisko historyczne, objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

BM / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.