pless.pl

Wiadomości

  • 20 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2313

Dlaczego warto skorzystać z pomocy agencji celnej?

Materiał partnera:

Na barkach przedsiębiorcy leży wiele obowiązków, i to zarówno ze strony prawa krajowego, jak i prawa Wspólnotowego. Cześć z nich wydawać by się mogło obciążającymi, zwłaszcza mniejsze i średnie przedsiębiorstwa, które nie dysponują tak dużymi zasobami (np. osobnym działem prawnym) i dla których, każdy dodatkowy obowiązek to spory nakład czasu. Niemniej wśród regulacji gospodarczych znajdują się i takie, które nie powinny sprawić nam większych kłopotów. Należy do nich informowanie o swych działaniach handlowych z innymi krajami EU w - funkcjonującym od roku 1993 - systemie statystyki między krajami unijnymi, zwanym - Intrastat.

O systemie IntrastatOd 1 maja 2004 roku, polski podmiot gospodarczy, który prowadzi wymianę handlową musi zgłosić swe działanie do systemu Intrastat, który powstał na skutek zniesienia barier granicznych, a co za tym idzie ceł i zgłoszeń celnych. Do celów statystycznych, aby zachować informacje o transakcjach wewnątrzunijnych wprowadzono właśnie Intrastat.

Zgłoszenia dokonuje się za pomocą złożenia odpowiednio wypełnionej deklaracji - w naszym przypadku za zbiór i archiwizację takich danych, odpowiada Izba Celna w Szczecinie. Jeśli działalność handlowa naszej firmy nie ogranicza tylko do obszaru kraju, a także - co ważniejsze - jeśli wartość przewożonych towarów, będzie wyższa niż kwota specjalnych progów (tzw. podstawowego i szczegółowego), to będziemy zobowiązani do zgłoszenia naszego działania do systemu Intrastat.

Progi, na które musi mieć baczenie przedsiębiorca, rzecz jasna zmieniają się cyklicznie (zależnie od ustaleń Prezesa GUS), a w bieżącym roku 2020, opiewają odpowiednio, na kwoty:
  • 4.000.000 zł dla dóbr przywożonych i 2.000.000 dla dóbr wywożonych - przy progu podstawowym
  • 65.000.000 zł dla towarów przywożonych i 108.000.000 zł dla towarów wywożonych - przy progu szczegółowym.


Przedsiębiorca musi pamiętać nie tylko o wysokości progów, lecz także, o wypełnieniu formularza na czas. Do podstawowych informacji, których wymaga system Intrastat należą: dane dotyczące kodu izby celnej, kodów i zaszeregowania towarów, dane dotyczące typów transakcji, a także szczegółowe informacje w temacie mierzalnych właściwości fizycznych, deklarowanego towaru.


Jak agencja celna może wspomóc importera/eksportera?Samo wypełnienie, wyżej omówionego formularza, nie zajmuje dużo czasu, natomiast w bezproblemowym dopasowaniu i umieszczeniu danych z pewnością pomoże dobra agencja celna. Dzięki temu, iż pracownicy takiej agencji są ekspertami w dziedzinie prawa dotyczącego importu, eksportu, agencja celna bywa nieocenionym wsparciem.