pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 6 sierpnia 2020
  • 10 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 8111

Przejazdy kolejowe - jak zachować bezpieczeństwo, nie tracąc nerwów

Kierowcy, rowerzyści i piesi ubolewają nad trudnościami wynikającymi z notorycznie zamkniętych przejazdów kolejowych na terenie powiatu pszczyńskiego. Najbardziej uciążliwe pod tym względem są skrzyżowania na ulicach Bieruńskiej i Dworcowej. Zapytaliśmy uczestników ruchu o to, na ile przestrzegają przepisów oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na przejazdach i czy zawsze czekają cierpliwie na podniesienie zapór.Zbliżając się do przejazdu kolejowego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Zarówno jako kierowcy, rowerzyści, jak i piesi. Kierującemu pojazdem zabrania się:
  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.


Konieczność zachowania szczególnej ostrożności oraz zakaz wjeżdżania czy wchodzenia na torowisko, gdy zaczynają opuszczać się zapory i włącza czerwona sygnalizacja, to zasady, które dotyczą również rowerzystów i pieszych. Może się wydawać, że przestrzeganie powyższych przepisów nie należy do wygórowanych wymagań. A jednak codzienność pokazuje, że uczestnicy ruchu często ponad własne i cudze bezpieczeństwo cenią swój czas. Pośpiech i brak cierpliwości, a także wystarczającej uwagi na drodze to przyczyny najczęstszych błędów, jakie popełniamy poruszając się po przejeździe kolejowym.

W ubiegłym miesiącu, na jednym z przejazdów powiatu pszczyńskiego utknęła mieszkanka Tychów, która wjechała na tory w trakcie opuszczania zapór (pisaliśmy o tym tutaj). Problemy z zachowaniem należytej ostrożności mają jednak na co dzień także inni kierowcy czy piesi. Z jednej strony nie ma wytłumaczenia dla takich zachowań, z drugiej przejazdy kolejowe w centrum miasta i w innych kluczowych punktach komunikacyjnych stwarzają powody do częstych narzekań. Najgorzej pod tym względem jest przy przejeździe kolejowym na ulicy Bieruńskiej oraz przy końcu ulicy Dworcowej. Mieszkańcy ubolewają nad tym, że niekiedy muszą czekać przed zamkniętym przejazdem nawet 20-30 minut. Dlaczego tak jest, tłumaczy w naszym materiale wideo Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Oczywiście, nawet konieczność tak długiego oczekiwania nie zwalnia nas z bezsprzecznego przestrzegania przepisów. Katarzyna Głowacka podkreśla także, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa wprowadzony został projekt #ŻółtaNaklejkaPLK. Polega on na tym, że każdy przejazd kolejowy wyposażony jest w naklejkę z informacjami niezbędnymi i najbardziej pomocnymi, w sytuacji gdy musimy interweniować z powodu niebezpiecznej sytuacji na przejeździe. Żółta Naklejka zawiera numer skrzyżowania oraz numery telefonów, z którymi powinniśmy się połączyć w razie awarii, wypadku i zagrożenia wypadkiem.

Ela, ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.