pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 31 lipca 2020
  • 3 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 6659

Zmarł Jan Kruczek, wieloletni pracownik Muzeum Zamkowego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj

Muzeum Zamkowe w Pszczynie poinformowało w piątek, 31 lipca o śmierci dr Jana Kruczka - wieloletniego pracownika Muzeum. Miał 75 lat. Pogrzeb odbył się we wtorek, 4 sierpnia w Bielsku-Białej.

Jan Kruczek
Dr n. hum. Jan Kruczek (1945-2020), kustosz dyplomowany, kurator Zbrojowni Muzeum Zamkowego w Pszczynie · fot. Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Dr Jan Kruczek był wieloletnim pracownikiem Muzeum, z którym był związany zawodowo przez prawie 50 lat - od 1970 do 2020 roku. Był historykiem sztuki, muzealnikiem, cenionym bronioznawcą, badaczem dziejów ziemi pszczyńskiej. Przez wiele lat z dużym oddaniem poświęcał się pracy oraz sprawom Muzeum. Jego dokonania naukowo-badawcze wywarły niemały wpływ na rozwój oraz obecny kształt i pozycję pszczyńskiej instytucji.

- Z rodziną oraz bliskimi zmarłego łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia - napisał w komunikacie w mediach społecznościowych Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego.

Pogrzeb dr Kruczka odbył się we wtorek, 4 sierpnia o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Zmarły został pochowany na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej w Bielsku-Białej.

Do najważniejszych dokonań dr Kruczka zaliczają się liczne ekspozycje stałe i czasowe w kraju i zagranicą, w tym Zbrojownia (2006) w podziemiach Zamku oraz Korytarz zachodni (1992), Galerie I (1996) i II piętra (1992), Gabinet pracy księcia (1993) oraz Przedpokój myśliwski (1993).

Jan Kruczek jest autorem kilkudziesięciu książek, artykułów, not biograficznych i katalogowych, z pośród których należy wymienić: "Produkcja broni i oporządzenia jeździeckiego na Ziemi Pszczyńskiej od XVII do poł. XIX w." (rozprawa doktorska, Pszczyna 1983), "Rusznikarstwo szkoły cieszyńskiej" (Pszczyna 2001), za którą otrzymał z rąk Ministra Kultury Nagrodę Sybilla, "Z dziejów Muzycznych Panów i Książąt Pszczyńskich" (Pszczyna 2009), "Kusze i ich twórcy" (Pszczyna, 2012) oraz liczne katalogi militariów ze zbiorów Muzeum Zamkowego.

Przed kilkoma dniami został uhonorowany statuetką "Róża Księżnej Daisy". Tym samym dołączył do wąskiego, bo liczącego 9 osób, prestiżowego grona wyjątkowo zasłużonych dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

PodziękowaniePodziękowanie za udział w uroczystościach pogrzebowych dra Jana Kruczka dyrektorowi i pracownikom Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Towarzystwu Przyjaciół Muzeum, przewodnikom oraz wszystkim przyjaciołom Zmarłego składa Rodzina.

ar / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Zamek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj