pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 lipca 2020
  • wyświetleń: 2728

[ZDJĘCIA] Około 600 dzieci wzięło udział w gminnych półkoloniach

Około 600 dzieci wzięło udział w tegorocznych półkoloniach. Wakacyjna oferta przygotowana została przez Urząd Miejski w Pszczynie oraz szkoły i jednostki organizacyjne, we współpracy z Agencją Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej i Muzeum Prasy Śląskiej. Celem zajęć była przede wszystkim aktywizacja najmłodszych mieszkańców, którzy z powodu pandemii tegoroczne wakacje spędzają wyłącznie w gminie.

Gminne półkolonie · fot. UM Pszczyna, MORiS, PCKul i ARiP


- Chciałbym podziękować całemu zespołowi zaangażowanemu w przygotowanie pszczyńskich półkolonii. Jako priorytet założyliśmy sobie działania związane z zagospodarowaniem czasu wolnego naszym najmłodszy mieszkańcom gminy, którzy od wielu miesięcy nie mieli kontaktu z rówieśnikami. Nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie skala przedsięwzięcia. Kilka instytucji musiało skoordynować zajęcia tak, żeby równocześnie obsługiwać kilka grup. To wszystko się udało. Od rodziców i dzieci dostajemy informacje zwrotne, że program był ciekawy i zróżnicowany. A to dla nas najważniejsze - mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, który był inicjatorem organizacji zajęć.

Atrakcje w ramach letnich półkolonii były bardzo zróżnicowane. W planach znalazły się zarówno zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne i sportowe, jak i zwiedzanie atrakcji naszej gminy. Najmłodsi mieszkańcy zobaczyli - nierzadko po raz pierwszy - Muzeum Prasy Śląskiej, Pokazową Zagrodę Żubrów i Skansen - Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, gdzie mogli poznać dawne zwyczaje i obejrzeć jak dawniej wykonywano prace w domu.

W dobie epidemii wszystkie zajęcia odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dzieci oraz opiekunowie korzystali z maseczek ochronnych oraz dezynfekowali ręce, zachowany był dystans społeczny.

Gminne półkolonie
Gminne półkolonie · fot. UM Pszczyna, MORiS, PCKul i ARiP


Pszczyńskie Centrum Kultury

W PCKulu w ramach półkolonii odbywały się liczne warsztaty. Uczniowie szkół podstawowych mieli okazję poznać tajniki fotografii i ceramiki, nauczyli się podstaw ceramiki i florystyki oraz brali udział w spotkaniach związanych z filmem oraz muzyką. Wielką popularnością cieszyły się zajęcia taneczne i artystyczne, a olbrzymią ciekawość wzbudzała przygotowana na czas półkolonii robotyka.

Ośrodek Sportów Wodnych w Łące i hala sportowa w Pszczynie

Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w ramach swoich zajęć udostępnił kolonistom dwa miejsca. Na Ośrodku Sportów Wodnych w Łące nad bezpieczeństwem czuwali wykwalifikowani ratownicy, a czas wypełniał zabawami doświadczony animator. Uczniowie przebywający na półkoloniach korzystali z rowerków wodnych, kąpieliska i plaży oraz dmuchanej zjeżdżalni. W razie niepogody, a takie dni się zdarzały, grupy szkolne wraz z opiekunami przyjeżdżały na halę sportową w Pszczynie przy ulicy Basztowej 4. Tu również koloniści mieli zajęcia prowadzone przez animatora, gry i zabawy sportowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

W czasie półkolonii w pszczyńskiej bibliotece przeprowadzono 30 warsztatów z udziałem 327 dzieci. Na zajęciach realizowano tematykę artystyczną, edukacyjną, sportową oraz zabawy kreatywne. Podczas warsztatów wykorzystywano nowoczesne multimedia, między innymi tablicę multimedialną i roboty Proton. Dzieci ćwiczyły dykcję, pisanie opowieści i uczyły się piosenek, brały udział w zabawach plastycznych masą solną i wykonywały pocztówki z wakacji. Poznały także podstawy kodowania.

Uczestnicy półkolonii w bibliotece brali udział w grze terenowej "Śladami księżnej Daisy" i podchodach pod nazwą "Pierwsza pomoc". Mieli także okazję zaznajomić się z grami i zabawami, które dawniej królowały na podwórkach.

Gminne półkolonie
Gminne półkolonie · fot. UM Pszczyna, MORiS, PCKul i ARiP


Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej i Pokazowa Zagroda Żubrów

Podczas półkolonii zorganizowanych przez ARiPZP dzieci odwiedziły Skansen i Pokazową Zagrodę Żubrów. Łącznie mieliśmy okazję oprowadzić 29 grup.

- W nawiązaniu do tradycji i kultury zajęcia dla poszukiwaczy przygód, podczas których dzieci odbyły podróż w czasie i miały okazję zasmakować niezwykle prostego, niezautomatyzowanego świata naszych przodków. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się pranie na waszbrecie oraz wyżymanie połączone z zabawami w zabytkowych chałupach
- mówi Anna Dajka, dyrektor skansenu.

Bardzo ciekawe były także zajęcia zorganizowane w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, podczas których uczestnicy półkolonii przemierzyli tropem żubra ścieżkę edukacyjną, poznając również innych, równie ciekawych mieszkańców zagrody.

Placówki oświatowe

Poza powyższymi działaniami atrakcje dla najmłodszych przygotowały też pszczyńskie placówki edukacyjne. W organizację półkolonii włączyły się: ZSP Pszczyna, ZSP Jankowice, SP nr 6 w Pszczynie, ZS nr 1 w Pszczynie, SP nr 1 w Pszczynie, ZSP Łąka oraz SP w Brzeźcach.

Najmłodsi brali udział w spacerach, brali udział w zabawach ruchowych, ćwiczyli się z trenerami Iskry Pszczyna, spotykali się z policjantami, którzy uczyli pociechy bezpiecznego zachowania. Przez kilka tygodni dzieci korzystały nie tylko z lokalnych atrakcji, ale również brały udział w wyjazdach. Odwiedziły: Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, Park Dinolandia i Park Miniatur w Inwałdzie, Muzeum Ognia w Żorach oraz Miasteczko TwinPigs, Park Trampolin w Czechowicach-Dziedzicach, Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju i Centrum Wspinaczkowe w Bielsku-Białej.

Organizację półkolonii wspierały poszczególne komórki Urzędu Miejskiego w Pszczynie: Wydział Oświaty, Wydział Polityki Społecznej oraz Referat Promocji Gminy.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.