pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 2 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 3415

Czy z Pawłowic dojedziemy koleją do Katowic?

27 lipca wójt gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel uczestniczył w spotkaniu w Katowicach, zorganizowanym przez Departament Komunikacji i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, które dotyczyło ewentualnej budowy infrastruktury kolejowej łączącej Jastrzębie-Zdrój z Katowicami. W spotkaniu wzięli udział również włodarze miast Jastrzębia-Zdroju, Żor, Orzesza, Czerwionki-Leszczyny, Mikołowa oraz Łazik Górnych.

Marszałek Województwa Śląskiego, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, analizował możliwość czynnego udziału w Programie Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej + do 2028 roku (więcej informacji tutaj), dzięki któremu można pozyskać środki finansowe na reaktywowanie połączenia kolejowego z Katowic do Jastrzębia-Zdroju.

Na spotkaniu przedstawiono dwie koncepcje poprowadzenia linii kolejowej. Pierwsza - rekomendowana przez Marszałka Województwa Śląskiego - zakłada przebieg linii z Jastrzębia-Zdroju przez Borynię, Żory, Orzesze i Katowice. Z kolei druga koncepcja reaktywowanej linii kolejowej miałaby prowadzić z Jastrzębia-Zdroju przez Pawłowice, Warszowice, Żory, Orzesze i Katowice.

- Wójt Franciszek Dziendziel jest zwolennikiem wdrożenia drugiej koncepcji, która wpłynęłaby na poprawę jakości życia i mobilności mieszkańców naszej gminy oraz ułatwiłaby im dojazd do pracy (np. na terenie stref ekonomicznych) czy do szkół średnich bądź wyższych. Wójt wyraził gotowość do współfinansowania powstania studium wykonalności dla koncepcji obejmującej teren naszej gminy oraz przekazania środków finansowych na zabezpieczenie wkładu własnego w przypadku jej realizacji - informują urzędnicy z Pawłowic.

BM / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.