pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 lipca 2020
  • wyświetleń: 3998

Pielgrzymowice: zakończyły się prace konserwatorskie w kościele

Dobra wiadomość nie tylko dla parafian z Pielgrzymowic, ale również dla wszystkich mieszkańców powiatu pszczyńskiego i turystów. Zakończyły się prace konserwatorskie i restauratorskie przy polichromii ścian nawy głównej kościoła św. Katarzyny.

Zakończono kolejny etap prac restauratorskich w kościele św. Katarzyny w Pielgrzymowicach · fot. UG Pawłowice


Przywrócone zostały ich pierwotne kolory, zrekonstruowano złocenia i srebrzenia. Koszt prac wyniósł 320 tys. zł, z czego dotacja z budżetu gminy wyniosła 50 tys. zł, a 150 tys. zł na ten cel przeznaczyła jako darowiznę Fundacja JSW. Pozostała suma została sfinansowana przez parafię. Zadanie realizowała firm Bud-Mal 2 Kuś Antecki Spółka Jawna z Łąki.

16 lipca, przeprowadzono oficjalny odbiór prac w obecności Marty Dąbrowskiej, reprezentującej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z delegatury w Bielsku-Białej, wójta gminy Franciszka Dziendziela oraz Jana Gałaszki - konserwatora dzieł sztuki, który nadzorował renowację.

Zakończono kolejny etap prac restauratorskich w kościele św. Katarzyny w Pielgrzymowicach
Zakończono kolejny etap prac restauratorskich w kościele św. Katarzyny w Pielgrzymowicach · fot. UG Pawłowice


Przywracanie dawnego blasku wnętrzu kościoła rozpoczęło się w 2017 r. od renowacji ambony oraz prezbiterium z ołtarzem głównym, którą zakończono w 2018 r. W zeszłym roku wykonano prace związane z renowacją sufitu (stropu i fasety) nawy głównej. Obecnie wykonane prace nie kończą planów odnowy wnętrza kościoła. Parafia wystąpiła o pozwolenia na kontynuację prac konserwatorskich w bocznej kaplicy Matki Boskiej Różańcowej wraz z ołtarzem. Rozpoczęcie renowacji planuje się na przyszły rok, oczywiście po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń.

Dotychczasowe wieloetapowe prace prowadzone przez cały czas pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków kosztowały ponad 1 mln zł. Wspólnymi staraniami proboszcza Henryka Krawczyka i parafian udało przywrócić się pierwotny blask świątyni, która jest jednym z najważniejszych zabytków w naszej gminie napawającą mieszkańców dumą. Kościół parafialny w Pielgrzymowicach został wpisany w 1965 r. do rejestru zabytków w Katowicach. Znajduje się on na Pętli Pszczyńskiego Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego obejmującej zabytkowe obiekty o dużym znaczeniu historyczno-kulturalnym.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.