Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 lipca 2020
  • 24 lipca 2020
  • wyświetleń: 24636

Spięcie radnych podczas sesji. Poszło o czapkę i okulary przeciwsłoneczne

W czwartek, 16 lipca odbyła się XXI sesja Rady Miejskiej w Pszczynie. Sesja była wyjątkowa, bowiem podczas niej przeprowadzono głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Pszczyny. Na koniec posiedzenia doszło do niecodziennej sytuacji - w części poświęconej wolnym głosom radni dyskutowali na temat... ubioru radnego Rafała Wróbla.

Radny Rafał Wróbel podczas sesji Rady Miejskiej - 16.07.2020
Spięcie radnych podczas sesji. Poszło o czapkę i okulary przeciwsłoneczne radnego Wróbla - 16.07.2020


Dyskusja wywiązała się podczas punktu "Wolne głosy, wnioski i komunikaty", gdy sesja zbliżała się już do końca. Zazwyczaj ta część sesji poświęcona jest zagadnieniom, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców, pojawiają się również wtedy pytania o zakres i etap prowadzonych inwestycji, a także sugestie dotyczące przedsięwzięć. Tym razem debata dotyczyła jednak ubioru radnego Rafała Wróbla.

Jako pierwszy głos w sprawie zabrał Ireneusz Gruszka: Szanowni radni, mam prośbę, żeby - jak mamy sesje zdalne - jednak nie używać nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych ze względu na szacunek do drugich.

Do tej wypowiedzi odniósł się radny Rafał Wróbel: - Panie radny, pan zazdrości czy pana denerwuję? Bo słyszałem dwie opinie: przewodniczący mówił, że jest zły, a burmistrz mówił, że mi zazdrości. Nie wiem jaką opinię pan wystawi.

Ireneusz Gruszka na te słowa odpowiedział, że jest to brak szacunku. Z kolei radny Łukasz Tetla dodał: - Ja uważam, że to nie jest miejsce i czas na taką dyskusję.

Następnie głos zabrał Marek Szklorz: - Zwrócę się osobiście do Irka: niepotrzebne takie rzeczy. Moglibyśmy Ci wypomnieć jak z pendrive puszczałeś wystąpienia pani Zalewskiej w sejmie na sesji. Po co to. Żaden nie jest bez winy, a czy ktoś ma okulary - może ma jaskrę? To jest osobista sprawa i nie podnosiłbym niepotrzebnie takich tematów.

Spięcie radnych podczas sesji. Poszło o czapkę i okulary przeciwsłoneczne radnego Wróbla - 16.07.2020
Spięcie radnych podczas sesji. Poszło o czapkę i okulary przeciwsłoneczne radnego Wróbla - 16.07.2020


Radny Leszek Szczotka skomentował: - My żartujemy po prostu. Zazdrościmy, że siedzi sobie na polu.

Do dyskusji ponownie włączył się Łukasz Tetla: - Uważam, że sesja Rady Miejskiej nie jest dobrym miejscem na wytykanie sobie takich rzeczy: czy występujemy w okularach i czapce. Jest to nagrywane. Możemy podyskutować na ten temat na komisji. Tu słuchają nas mieszkańcy. Proszę, bądźmy poważni.

W dalszej kolejności o głos poprosił radny Arkadiusz Gardiasz, który skomentował: - Ja również myślę, że to nie jest miejsce i czas na tego typu rozważania, bo wydaje mi się, że to idzie w złym kierunku. Ubolewam tylko, że nad rzeczami merytorycznymi, ważnymi problemami gminy nie poświęcamy czasem tyle czasu na komisji jak nad takimi - kolokwialnie mówiąc - "pierdołami" w chwili obecnej. Prosiłbym, by zakończyć ten temat i przejść do kolejnych propozycji odpowiedzi na pisma mieszkańców, którzy się do nas zwrócili, a nie zajmujmy się tym, kto, gdzie jest, co robi, to indywidualna kwestia każdego radnego.

Przedmówcę poparli radni Marek Szklorz i Michał Ziebura. Ten ostatni dodał jeszcze: - To jest bardzo poważna sesja absolutoryjna, była debata na temat udzielenia absolutorium, wotum zaufania dla burmistrza wtedy niestety pan radny nie zabrał głosu, nie miał tematu, a bardziej go interesują okulary i czapeczka. Dziękuję bardzo, zakończmy ten temat - mówił Michał Ziebura.

Po zakończeniu obrad zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Szczotki. Zapytaliśmy, czy do jego kompetencji należy zwracanie uwagi radnym w kwestii ich ubioru. - Obowiązki Przewodniczącego Rady reguluje art. 19 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym "Zadaniem przewodniczącego Rady jest wyłącznie organizowanie pracy rady i prowadzenie obrad rady". W związku z tym nie posiadam możliwości prawnej do dyscyplinowania radnych w przypadku nieodpowiedniego ubioru - odpowiedział Leszek Szczotka.

Warto dodać, że od 30 kwietnia radni obradują w trybie zdalnym, co oznacza, że nie zbierają się razem w sali obrad Urzędu Miejskiego, ale łączą się ze sobą za pośrednictwem Internetu. Przebieg posiedzeń jest utrwalany - wszystkie sesje można obejrzeć tutaj. Z kolei opisany fragment możecie obejrzeć poniżej:

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.