Wiadomości

  • 19 lipca 2020
  • wyświetleń: 1957

Rola aminokwasów w diecie sportowców

Materiał partnera:

Aminokwasy w diecie sportowca pełnią szczególnie ważną funkcję. Chodzi tu przede wszystkim o BCAA (rozgałęzione), do których zalicza się izoleucyna, leucyna i walina — stosowane szczególnie po treningu. Przede wszystkim wspierają procesy regeneracji, obniżając poziom zmęczenia. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? To, że pomagają w kontrolowaniu sposobu, w jaki buduje się muskulatura ciała. Zdarza się, że efekty treningowe nie zawsze są takie, jak oczekujesz. W takiej sytuacji można wesprzeć się suplementami, które wspierają regenerację, aby ćwiczenia trwały dłużej i były jeszcze skuteczniejsze. To zasługa sposobu, w jaki działają aminokwasy rozgałęzione BCAA (branched-chain amino acid). W białkach mięśniowych standardowo stanowią one około 25 do 30% wszystkich aminokwasów. Kluczowe dla sportowców jest to, aby białko wpływało pozytywnie na budulec organizmu, a niekoniecznie było wykorzystywane w celach energetycznych.

Rola aminokwasów w diecie sportowców


Rola aminokwasów BCAA



Aminokwasy BCAA są ważnym elementem w diecie sportowców. Przede wszystkim dlatego, że biorą udział we wspomnianych procesach regeneracyjnych. Odbywa się to dwutorowo poprzez:

  • obniżanie poziomu tryptofanu, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za zmęczenie i senność i zapobieganie gwałtownym spadkom stężenia glukozy we krwi
  • przetwarzanie resztek aminokwasów w alaninę, która kolejno trafia do wątroby i tam zamienia się w glukozę


Ogólnie uznaje się, że aminokwasy mają potencjał anty-kataboliczny, co oznacza, że przeciwdziałają procesowi rozpadania się białek. Przyspieszają anabolizm, a więc budowę muskulatury. Aby odbywało się to w sposób kontrolowany, wielu sportowców decyduje się na suplementację preparatów - https://www.olimp-nutrition.pl/3-aminokwasy. W ten sposób są w stanie zadbać o optymalne stężenie aminokwasów, co znajdzie swoje odzwierciedlenie również w innych procesach — aktywności neuroprzekaźników, neuromodulacji, redukcji poziomu tkanki tłuszczowej czy lepszej wytrzymałości mięśni.

Jak to wygląda w przypadku poszczególnych aminokwasów?


  • Leucyna —pobudza produkcję hormonu wzrostu i kinazy proteinowej, ta z kolei pozytywnie wpływa na liczbę organelli komórkowych
  • Izoleucyna — wspiera zachodzące w organizmie procesy przemiany izoleucyny w glukozę
  • Walina — obniża poziom tryptofanu, redukując skalę zmęczenia sportowca


Każdy z nich pełni ważną rolę — zarówno w trakcie, jak i po treningu.



Suplementacja aminokwasów dla sportowca



Podobnie jak wiele innych substancji i składników odżywczych, również aminokwasy można dostarczać z pożywieniem. Niestety, wielu sportowców, nawet tych wyjątkowo dbających o zbilansowaną dietę, nie jest w stanie wyregulować poziomu BCAA w swoim organizmie. Przyczyn jest wiele, a główną pozostają zaburzenia wchłaniania. Dlatego często sięgają oni po suplementy Olimp Sport Nutrition, które są bezpieczne dla zdrowia. Biorąc je, wiesz dokładnie, jaka dawka jest optymalna dla Ciebie i jakie stężenie BCAA uzyskasz — przedział jest duży i zależy od dyscypliny oraz intensywności trenowania. Wynosi od 3 g do 45 g dziennie.