Wiadomości
- 17 lipca 2020
- wyświetleń: 2042
Umowa toolingu - kogo dotyczy i kiedy warto z niej skorzystać?
Materiał partnera:
Tooling to specjalny rodzaj tak zwanej umowy nienazwanej, który pozwala znacznie obniżyć koszty zarówno wykonawcom, jak i zleceniodawcom przy jednoczesnej optymalizacji podatkowej. Czym dokładnie jest umowa toolingu i kto powinien ją zawierać? Wyjaśniamy!
Umowa toolingu - czym jest?
"Tooling to specyficzna sytuacja, w której zleceniodawca w ramach odrębnej umowy udostępnia swoje środki trwałe wykonawcy do zrealizowania powierzonego mu zadania. Wszystko to dzieje się podczas tak zwanych świadczeń wzajemnych, gdzie wykonawca używa tychże środków do realizacji zadań określonych w umowie" - tłumaczą specjaliści z aasadlabiznesu.pl.
Przedmiotem umowy toolingu mogą być specjalistyczne narzędzia i maszyny, samochody osobowe, dostawcze oraz ciężarowe, elektronika i sprzęt biurowy, całe nieruchomości, meble, a nawet zastrzeżone znaki towarowe. Korzystanie z toolingu niesie ze sobą bardzo wiele korzyści zarówno dla zleceniodawcy, jak i samego wykonawcy.
Umowa toolingu - kto może z niej skorzystać?
Taki rodzaj umowy jest zawierany pomiędzy dwoma podmiotami, które ze sobą współpracują. W takim układzie zleceniodawca udostępnia nieodpłatnie środki trwałe swojemu wykonawcy, który może z nich korzystać tylko w celach realizacji powierzonego mu zlecenia. Z racji tego, że umowa toolingu jest umową nienazwaną i nie posiada konkretnych obostrzeń prawnych, daje podmiotom, które ją zawierają, bardzo dużą swobodę. Przedsiębiorcy mogą między sobą praktycznie dowolnie ustalać warunki, na jakich będą korzystać z udostępnionych środków trwałych.
Umowa toolingu - korzyści
Pierwszą i najbardziej oczywistą korzyścią płynącą ze stosowania toolingu jest obniżenie kosztów zarówno dla wykonawcy, jak i dla zleceniodawcy. Podmiot realizujący zlecenie nie musi posiadać własnych środków trwałych, dlatego też jest w stanie zaproponować niższą stawkę za zrealizowanie powierzonego mu zadania. W przypadku specjalistycznych bardziej niecodziennych zleceń nie musi ponosić wydatków na inwestycje w wyspecjalizowany sprzęt.
Kolejną korzyścią dla wykonawcy jest to, że poza podstawową troską o powierzone mu środki trwałe nie musi się martwić o regularne serwisowanie sprzętu i jego amortyzację, gdyż leży to po stronie zlecającego. Przykładowo firma, która zazwyczaj świadczy podstawowe usługi budowlane, zostaje wynajęta do wywiercenia i wykucia otworów wentylacyjnych w nowobudowanym budynku. Niestety, do wykonania tego zadania potrzebne są bardzo drogie wiertnice diamentowe, które potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z racji nietypowego zlecenia inwestycja w nie jest dla tej konkretnej firmy budowlanej całkowicie nieopłacalna. Dlatego też, jeśli przedsiębiorca zlecający wykonanie projektu posiada niezbędne narzędzia, może wynegocjować korzystniejszą umowę, udostępniając swoje środki trwałe. Jednocześnie zlecający może je w świetle prawa amortyzować, co niesie dla niego kolejne wymierne korzyści finansowe.
Bardzo często spotykanym zjawiskiem jest swoista reklama widniejąca na przedmiotach objętych umową toolingu. Można się z tym spotkać w praktycznie każdym barze lub pubie, gdzie stoliki i parasole stojące przed wejściem do lokalu noszą logo konkretnego browaru. Podobny branding znajdziemy także w środku pomieszczenia, gdzie zarówno lodówki, kufle, a nawet tace też będą nosić to samo logo. Powoduje to, że zlecający bez ponoszenia dodatkowych kosztów otrzymuje doskonałą reklamę, a przedsiębiorca prowadzący lokal nie ponosi wydatków związanych z zakupem wyposażenia.
Umowa toolingu a podatek dochodowy
Ze względu na charakter umowy tooling nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym PIT. Potwierdza to szereg interpretacji podatkowych wydanych przez Dyrektorów Izb Skarbowych w Poznaniu i Katowicach.
Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby środki trwałe były udostępniane za darmo, bez żadnych dodatkowych opłat, które mogłyby wpłynąć na powstanie nowych zobowiązań podatkowych. Tooling z racji umowy nienazwanej cechuje się pewnego rodzaju dowolnością, dlatego też, jeśli Twoja firma jest zainteresowana podpisaniem takiej umowy z innym podmiotem, powinieneś to skonsultować ze swoim doradcą podatkowym.
Umowa toolingu a podatek VAT
W przypadku tego rodzaju porozumienia nie zachodzi świadczenie usług oraz dostawa towarów. W umowie jasno zostaje zawarta informacja o wzajemności świadczenia, dlatego też nie ma podstawy do nałożenia na nie podatku VAT. Przez cały okres trwania umowy właścicielem środków trwałych pozostaje zlecający, dlatego też po jej zakończeniu wracają one do niego.
Umowa toolingu - co powinno być w niej zawarte?
Z racji braku odgórnych prawnych określeń umowa toolingu jest bardzo elastyczna, a jej końcowy kształt zależy od ustaleń zawartych pomiędzy obiema stronami. Dokument ten nie może być jednak niezgodny z ustaleniami prawnymi Kodeksu Cywilnego. Głównym składnikiem takiej umowy powinno być ustalenie, co dokładnie będzie objęte umową toolingu i do czego konkretnie dane środki trwałe będą wykorzystywane.
Warto także określić ramy czasowe użyczenia oraz ewentualną odpowiedzialność za zniszczenie, uszkodzenie, zgubienie, bądź kradzież danego środka trwałego. Umowa toolingu powinna być negocjowana pomiędzy stronami, a wszelkie wątpliwości natury prawnej lub podatkowej należy skonsultować z licencjonowanym doradcą.
Więcej przydatnych porad dla przedsiębiorców znajdziecie tutaj.