pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 lipca 2020
  • wyświetleń: 4259

Płk Zdzisław Baszak, żołnierz bitwy pod Pszczyną skończył 100 lat

Pułkownik Zdzisław Baszak pseudonim "Pirat", ostatni żyjący tarnowski uczestnik bitwy pod Pszczyną, obchodził swoje 100. urodziny.

płk Zdzisław Baszak
W Tarnowie swoje 100. urodziny obchodził płk Zdzisław Baszak - 8.07.2020 · fot. Artur Gawle / tarnow.pl


W środę, 8 lipca w Katedrze Tarnowskiej odbyła się msza święta z okazji setnej rocznicy urodzin pułkownika Zdzisława Baszaka. W obchodach 100. jubileuszu urodzin uczestniczył sekretarz powiatu pszczyńskiego, Szymon Sekta, który w imieniu mieszkańców oraz samorządu powiatu pszczyńskiego złożył solenizantowi życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności i pogody ducha oraz optymizmu na dalsze, szczęśliwe lata.

- Pułkownik Baszak przeżył cały wiek naszej historii - często wyjątkowo bolesnej. Ten piękny jubileusz to szczególna sposobność, abyśmy i my mogli wyrazić wdzięczność za trud i poświęcenie, jakie włożył w walkę o obronę Polski i ratowanie Ojczyzny - mówi Szymon Sekta, sekretarz powiatu.

Zdzisław Baszak urodził się 8 lipca 1920 roku w Woli Gręboszowskiej, uczył się w szkole powszechnej i Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym w Dąbrowie Tarnowskiej. Po złożeniu egzaminów maturalnych w 1938 roku w II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie wstąpił do armii i został przydzielony do 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej.

W pierwszych dniach września 1939 roku uczestniczył w bitwie pod Pszczyną pomiędzy wojskami III Rzeszy a wojskami polskimi. Przez cały okres II wojny światowej działał w szeregach Armii Krajowej Inspektoratu Tarnów, był oficerem dywersji przy Komendzie Obwodu Dąbrowa Tarnowska, dowodził placówką Dąbrowa Tarnowska-Radgoszcz. Zorganizował wiele akcji wymierzonych w okupanta, uczestniczył także w słynnej operacji "MOST III".

Pułkownik Zdzisław Baszak otrzymał wiele odznaczeń za zasługi dla kraju. Nadano mu m.in. tytuł "Weterana walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej" oraz złotą odznakę zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.