pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 lipca 2020
  • wyświetleń: 4094

Zmarł Józef Kula, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W sobotę, 4 lipca odszedł Józef Kula, działacz śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek odznaczył śp. Józefa Kulę
Prezes IPN dr Jarosław Szarek odznaczył śp. Józefa Kulę Krzyżem Wolności i Solidarności w Katowicach 30.09.2016 r. · fot. K. Liszka / IPN


Józef Kula urodził się 5 listopada 1931 r. w Chwałowicach. W niezależną działalność zaangażował się we wrześniu 1980 r. Był m.in. przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Zakładzie Wytwórczym Urządzeń Sygnalizacyjnych w Żorach.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został dwukrotnie internowany. Do 1987 r. był wielokrotnie przesłuchiwany. Od 1982 r. zaangażowany w działalność podziemnych struktur "Solidarności", m.in. kolportował wydawnictwa podziemne (np. pisma "Ość", "RIS", "Tygodnika Mazowsze", "Bez Cenzury" oraz ulotki). W lutym 1988 r. uczestniczył w Zgromadzeniu Działaczy NSZZ "Solidarność" z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Łączy, w lutym 1989 r. w Zgromadzeniu Delegatów NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Ustroniu-Polanie.

W wolnej Polsce aktywnie angażował się w działalność społeczną. W latach 1989-1991 był przewodniczącym Komisji Zakładowej "Solidarności" w ZWUS w Żorach, w okresie 1989-1992 członkiem Zarządu Miejskiej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" w Żorach, od 1989 członkiem Komitetu Obywatelskiego w Suszcu. W latach 1994-2003 pełnił funkcję ławnika w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach. Od 1998 r. był członkiem Zarządu Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Swoje przeżycia z okresu internowania opisał w książce Zapiski internowanego (Katowice 1996).

W 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński uhonorował go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności.

Pogrzeb śp. Józefa Kuli odbędzie się w środę, 8 lipca o godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława w Suszcu.

BM / pless.pl, źródło: Instytut Pamięci Narodowej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.