pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 lipca 2020
  • wyświetleń: 4274

W Pszczynie stanie replika Pomnika Powstańców Śląskich

Do Pszczyny dostarczona została replika Pomnika Powstańców Śląskich. Przywieziono ją aż z Przemyśla. To unikalna kopia jednego z najbardziej znanych monumentów w kraju.

Do Pszczyny dostarczona została replika Pomnika Powstańców Śląskich
Do Pszczyny dostarczona została replika Pomnika Powstańców Śląskich · fot. UM Pszczyna


Znajdujący się w centrum Katowic Pomnik Powstańców Śląskich to najprawdopodobniej najbardziej charakterystyczny monument na Górnym Śląsku. Powstał w 1967 roku. Ma formę trzech skrzydeł symbolizujących trzy powstania śląskie z lat 1919-1921. Jego autorem jest wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła.

W czerwcu do Pszczyny dostarczona została miniatura pomnika, która znajdowała się dotychczas w Przemyślu. W przekazaniu obiektu jest duża zasługa Społecznego Komitetu Pamięci z siedzibą w Przemyślu, a także Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Do Pszczyny dostarczona została replika Pomnika Powstańców Śląskich
Do Pszczyny dostarczona została replika Pomnika Powstańców Śląskich · fot. UM Pszczyna


Przez pewien czas replika pomnika znajdowała się między innymi na terenie dawnego szpitala. Potem, gdy ją rozebrano, nie znalazła ona już swojego nowego miejsca. Pomnikiem zainteresowała się wówczas Bożena Fortuna-Skibińska, członkini Społecznego Komitetu Pamięci, która zasugerowała, by kopię tak ważnego dla Górnego Śląska monumentu uratować i przekazać jednemu z miast naszego regionu. Do tej propozycji przychylił się Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. Wybór padł na Pszczynę, a obie strony doszły do porozumienia.

Monument został gminie przekazany nieodpłatnie. Pszczyna nie została również obciążona kosztami transportu. Obecnie pomnik znajduje się na terenie Miejskiego Zakładu Zieleni. Niebawem przejdzie konserwację. Po jej zakończeniu wskazane zostanie miejsce, gdzie obiekt zostanie postawiony.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.