Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 lutego 2006
  • wyświetleń: 12309

Smog - duży problem Pszczyny!

Tego już nie można wytrzymać - skarżą się niektórzy mieszkańcy kolonii Jasna w Pszczynie. O co chodzi? - o smog, który jest ostatnio częstym gościem na tym osiedlu. Ten problem nie dotyczy jednak tylko tego osiedla, a całej Pszczyny. Powód - brak kotłów ekologicznym i palenie w piecu czym popadnie.

Smog - duży problem Pszczyny!


Jest na to jednak sposób. Przykładem niech będą Tychy. Mieszkańcy tego miasta zawierają umowy z Urzędem Miejskim i otrzymują dopłaty w wysokości 80 procent poniesionych kosztów wymiany kotłów na ekologiczne! Jeśli ktoś chce zobaczyć różnicę - niech przejedzie się i wieczorem z Pszczyny do Tychów - "dwa różne światy..."

Poniżej publikujemy artykuł pani Heleny Tendery, który ukazał się w ostatnim Pszczyńskim Przeglądzie FORUM i dotyczący właśnie tego problemu.

ups / pless.pl

Na zdjęciu komin ciepłowni WZD, w której działają podobno filtry?, fot. Stanisław Pieprzyk / klub.pless.pl

---------------------

Podjąć działania


Pszczyński Przegląd FORUM, styczeń 2006

Istnieje piękny zwyczaj, że z okazji Nowego Roku życzymy sobie wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim zdrowia, bo to najcenniejszy skarb człowieka. Zdrowi ludzie, to mniej wydatków na leczenie, mniej słabych, chorowitych dzieci, mniej zwolnień lekarskich, wydajniejsza praca. Drodzy współmieszkańcy nie poprzestańmy na życzeniach zdrowia, ale uczyńmy wszystko, żeby ono nam dopisywało.

W naszym ukochanym mieście większość domów posiada kotły, w których spalane są różne gatunki paliw stałych: węgiel, miał, muł itd. W sezonie grzewczym miasto jest tak zadymione, że mieszkańcy niektórych dzielnic boją się otworzyć okno. Wiele osób skarży się na bóle głowy, wysypki na skórze, zapalenie spojówek, alergiczny kaszel trwający przez cały sezon grzewczy. W poradni chorób płucnych mnóstwo ludzi oczekuje pomocy lekarza. Częstą przyczyną zgonów w Pszczynie jest rak.

Coraz więcej gmin, mając na uwadze zdrowie swoich mieszkańców, podejmuje program walki z niską emisją. W Tychach, gdzie jest około 5.000 domów, każdy właściciel, który zawarł umowę z Urzędem Miejskim otrzymuje dopłatę w wysokości 80 procent poniesionych kosztów wymiany kotłów na ekologiczne! W I etapie programu skorzystało z dopłat 1.500 osób. Obecnie rusza II etap - zawarto 700 nowych umów.

W Pszczynie jest 2 razy tyle domów, no ale emisji szkodliwych związków chemicznych też mamy 2 razy więcej i 2 razy większe zagrożenie dla zdrowia. Z wyjaśnienia uzyskanego od Pana Wojciecha Ociepki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wynika, że Burmistrz i Rada jako organ decyzyjny może złożyć wniosek w ramach programu walki z niską emisją i uzyskać kredyt w wysokości 80 procent kosztów wymiany kotłów na ekologiczne w domach mieszkańców. Na 15 proc. kosztów gmina otrzyma bezzwrotną dotację, kolejne 32,5 proc. poniesionych kosztów będzie umorzone.

Spłacie będzie podlegało 32,5 procent. Z kolei udział miasta w spłacie będzie zależał od umów zawartych z mieszkańcami. Z doświadczenia innych gmin wynika, że tylko kilkaset domów rocznie jest przygotowanych do modernizacji kotłów.

Koszt kotła mieści się w granicy 8-10 tys. zł. Jeśli przyjmiemy, że Urząd Miasta zawrze w jednym roku 500 umów, to przy symbolicznym udziale miasta w kosztach wymiany kotłów na ekologiczne np. 1,5 proc., każdy mieszkaniec, który ma umowę otrzymałby dopłatę w wysokości 49 proc. poniesionych kosztów (15 proc. z dotacji, 32,5 proc. z tytułu umorzenia kredytu i 1,5 proc. od Urzędu Miasta). Natomiast Urząd Miejski poniesie wydatek 75.000 zł tj.: koszt wymiany kotła 10.000 zł x 1,5 proc. udział Miasta x 500 umów.

Kwota 75.000 zł w żadnym wypadku nie może rozłożyć budżetu całej gminy, ani zakłócić wykonania innych zadań. Dopłata w Pszczynie byłaby niższa niż w innych gminach, ale stanowiłaby wystarczającą zachętę dla mieszkańców.

Przed dwoma laty przedstawiciele Urzędu Miasta w Tychach zaprezentowali Władzom Pszczyny program walki z niską emisją. Z informacji uzyskanej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że Pszczyna dotychczas nie złożyła wniosku o pomoc w realizacji takiego programu.

Warto, aby Władze Miejskie i Radni Pszczyny mając na uwadze dobro mieszkańców wykorzystali obecne możliwości, klimat sprzyjający działaniom w zakresie ochrony środowiska i podjęli temat.

Helena Tendera

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.