pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 3 lipca 2020
  • wyświetleń: 2829

Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży - raport za I półrocze 2020 r.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pszczyńskiego omówiła stan bezpieczeństwa w pierwszym półroczu 2020 roku. Podsumowano także kolejne kontrole placówek handlowych na terenie powiatu.

Komisja Bezpieczeństwa
Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pszczyńskiego omówiła stan bezpieczeństwa w pierwszym półroczu 2020 roku · fot. Powiat


W pierwszym półroczu 2020 roku Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie przyjęła informacje o 722 przestępstwach popełnionych na terenie powiatu pszczyńskiego. W analogicznym okresie w 2019 roku przestępstw było 793. Jak informuje komendant powiatowy policji w Pszczynie, insp. Piotr Sidzina, w siedmiu wybranych kategoriach przestępstw, które bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa obywateli, pomimo pandemii nastąpił wzrost przestępczości. W pierwszym półroczu ubiegłego roku było ich 164, natomiast w tym roku - już 190.

- Zdarzeń przybyło, mimo że wiele osób spędzało czas w domach. Wzrosła przede wszystkim liczba kradzieży z włamaniem oraz kradzieże mienia - mówił komendant.

Spadła natomiast ilość zdarzeń na drogach. W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku doszło do 18 wypadków (o 15 mniej niż rok wcześniej), w których 16 osób zostało rannych, a trzy zginęły. Doszło również do 493 kolizji drogowych (spadek o 135 w porównaniu z pierwszym półroczem ub.r.).

W pierwszej połowie 2020 jednostki ochrony przeciwpożarowej podjęły na terenie powiatu pszczyńskiego łącznie 716 interwencji związanych z występowaniem pożarów oraz innych miejscowych zagrożeń. Jak podkreślał bryg. Radosław Radkowski, zastępca komendanta powiatowego KP PSP w Pszczynie, w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano spadek o ponad 100 zdarzeń.

- Spadek dotyczył przede wszystkim ilości miejscowych zagrożeń. Odnotowaliśmy z kolei nieznaczny wzrost jeżeli chodzi o liczbę pożarów, co wynika z większej niż w roku poprzednim liczby pożarów traw - mówił zastępca komendanta. W pierwszym półroczu tego roku nie było też tak dużej jak zwykle ilości interwencji spowodowanych zjawiskami pogodowymi. Choć jeszcze kilka dni temu strażacy podjęli aż 59 interwencji związanych z usuwaniem skutków ulewnego deszczu.

Policyjna akcja w pszczyńskich sklepach - 07.2020
Policyjna akcja w pszczyńskich sklepach - 07.2020 · fot. KPP Pszczyna


Dalsze kontrole w sklepach

Druga część wideokonferencji poświęcona była sytuacji epidemiologicznej. Na terenie powiatu trwają kontrole placówek handlowych. Funkcjonariusze policji sprawdzają, czy sklepy zapewniają klientom dostęp do płynów dezynfekujących oraz czy personel oraz klienci stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Komendant powiatowy policji zaznaczył, że choć w ostatnim czasie spadła liczba osób zakażonych koronawirusem oraz objętych kwarantanną domową, to i tak pod względem ilości osób objętych izolacją domową powiat pszczyński przewyższa niejedno województwo. Od 19 czerwca funkcjonariusze skontrolowali 111 placówek handlowych. Sklepy kontrolowali policjanci w strojach cywilnych, dzielnicowi i patrole, prowadzone były także działania profilaktyczne - mieszkańcy, którzy mieli zasłonięte usta i nos otrzymywali odblaski przekazane przez samorządy.

- Podczas kontroli nałożyliśmy dwa mandaty karne, pouczyliśmy 12 osób, skierowaliśmy dwa pisma do Sanepidu, prowadzimy 14 postępowań wyjaśniających, dotyczących zachowania w miejscach publicznych i nieprzestrzegania nakazów i zakazów - mówił isnp. Piotr Sidzina i zapowiedział poszerzenie kontroli o stacje benzynowe i restauracje.

- Dyrektor tyskiego Sanepidu podkreśla, że teren naszego powiatu to miejsce szczególnej uwagi, dlatego musimy być czujni i zachowywać ostrożność. Wszystkie działania podejmowane na terenie powiatu muszą być organizowane w reżimie sanitarnym - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.