pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 2 lipca 2020
  • wyświetleń: 6159

Policjanci kontrolują, czy klienci sklepów noszą maseczki

Wykorzystując zasadę "pozytywnego wzmocnienia" mundurowi z Pszczyny wręczali klientom sklepów odblaski, ale tylko tym, którzy podczas zakupów mieli założone maseczki zakrywające noc i usta. W ten sposób chcieli wyróżnić osoby, które swoim odpowiedzialnym zachowaniem nie zagrażały sobie, klientom i personelowi sklepów.

Policyjna akcja w pszczyńskich sklepach - 07.2020 · fot. KPP Pszczyna


Celem takich działań jest uświadomienie wszystkim mieszkańcom powiatu, że brak przestrzegania związanych z pandemią obostrzeń może mieć poważne konsekwencje zdrowotne w przyszłości. Bezpieczeństwo każdego zależy bowiem w dużej mierze od nas samych i należy rozpatrywać go z dwóch perspektyw. Pierwsza dotyczy naszego zdrowia, a druga naszych najbliższych i osób, z którymi każdego dnia mamy kontakt.

Planując zakupy warto więc pomyśleć o innych, szczególnie o osobach przebywających oraz zatrudnionych w sklepach, i niepotrzebnie nie narażać ich na niebezpieczeństwo. Dlatego też policjanci rozmawiali z klientami sklepów na ten temat i apelowali o zachowanie środków ostrożności. Wykorzystując znaną w psychologii zasadę "pozytywnego wzmocnienia" wręczali każdej osobie, która miała prawidłowo założoną maseczkę, wcześniej zdezynfekowany, podobnie jak dłonie policjantów, fluorescencyjny gadżet. Tym samym przypominali im o zagrożeniach na drodze dotyczących źle widocznych pieszych. Wszystkie osoby z wręczonymi przez policjantów odblaskami zgodnie podkreślały, że jest to wspaniała i przemyślana inicjatywa na rzecz wypracowania właściwych zachowań i poprawy bezpieczeństwa w dobie pandemii, a także tego na drodze. Na potrzeby działań wykorzystano odblaski ufundowane przez Starostę Pszczyńskiego i Burmistrza Pszczyny.

Oczywiście "zapominalscy" oraz ci bardziej niesforni, muszą liczyć się z pouczeniami i mandatami. Mundurowi cały czas bowiem kontrolują placówki handlowe, m.in. pod kątem stosowania przez osoby przebywające w tych przestrzeniach maseczek. Zestawienia pszczyńskiej policji pokazują, że od czerwca takich kontroli przeprowadzono 111, a od początku wprowadzenia przepisów związanych z reżimem sanitarnym aż 237. Należy mieć jednak nadzieję, że przypadki niestosowania się do zaleceń nie będą już występowały, a jeżeli coś takiego się zdarzy, to stojąca obok osoba natychmiast zareaguje, zwróci uwagę takiemu "zapominalskiemu" i poprosi o założenie maseczki.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.