pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 3 lipca 2020
  • 6 lipca 2020
  • wyświetleń: 9286

Rada sołecka Łąki i zarząd os.Kolonia Jasna mają pomysł na nazwę ronda

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Budowa ronda na ulicy Cieszyńskiej i Zdrojowej" podaj

25 czerwca odbyło się wspólne zebranie Zarządu Osiedla Kolonia Jasna oraz Rady Sołeckiej Łąka. Jeden z tematów poruszonych przez zebranych dotyczył nazwy nowego ronda u zbiegu ul. Cieszyńskiej, Zdrojowej i Sznelowiec w Pszczynie.

Budowa ronda na ulicy Cieszyńskiej
Rada sołecka Łąki i zarząd os.Kolonia Jasna mają pomysł na nazwę nowego ronda


Wynikiem wspólnych rozmów oraz przeprowadzonych głosowań przyjęto propozycję nazwy "Rondo Powstań Śląskich". Obie jednostki pomocnicze nie poparły propozycji nazw ronda takich jak: Rondo Reformacji, Rondo im. por. Władysława Kuboszka oraz Rondo Powiatów Partnerskich.

- Zasadnym jest, aby społeczność lokalna miała decydujący udział w nazewnictwie ronda, mogła je wyrazić poprzez swoich przedstawicieli, którzy reprezentują lokalne społeczności w Radzie Miejskiej. Powstała inwestycja w postaci ronda ma dla tej społeczności ogromne znaczenie, gdyż likwiduje paraliż komunikacyjny, którego w tym obszarze przez wiele lat doświadczali mieszkańcy. Na co dzień borykali się oni z ogromnym problemem włączania się do ruchu z ul. Zdrojowej i Sznelowca, tym bardziej pozwólmy tym lokalnym społecznościom, które przez wiele lat doświadczyły uciążliwości komunikacyjnych, na czynny proces nadania nazwy ronda - podkreślają Marek Szklorz i Michał Ziebura, autorzy wniosku do burmistrza Pszczyny.

zebranie Zarządu Osiedla Kolonia Jasna oraz Rady Sołeckiej Łąka
Zebranie Zarządu Osiedla Kolonia Jasna oraz Rady Sołeckiej Łąka - 25.06.2020 · fot. Michał Ziebura


Jak tłumaczą, rozpatrując uwarunkowania historyczne należy podkreślić, że w tym rejonie, w pobliskim parku pszczyńskim, rozpoczęło się I powstanie śląskie mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, a powstało z niezadowolenia, terroru i represji niemieckich wobec ludności polskiej, której przejawem była masakra w Mysłowicach. Powstanie rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. Pisemny rozkaz w sprawie podjęcia walk wydał Maksymilian Iksal, który wysłał komendantom Polskiej Organizacji Wojskowej w powiatach pszczyńskim i rybnickim. Powstańcy zostali zaatakowani już w miejscu zbiórki przy tzw. "Trzech Dębach", czyli w niedalekiej odległości od powstałego ronda. Z tego miejsca powstańcy wyruszali też w 1920 roku.

- Rejon ten jest jednoznacznie utożsamiany z wybuchem I powstania śląskiego, jednego z trzech powstań, które wybuchło spontanicznie. Mimo że trwało zaledwie osiem dni i zakończyło się militarną porażką, to jednak miało wpływ na decyzje podejmowane w Paryżu. Gdyby nie powstania to państwa Ententy inaczej wyznaczyłyby granice Polski i Niemiec. Ponadto w przyszłym roku będziemy obchodzić 100. rocznicę III Powstania Śląskiego, co tym bardziej uzasadnia nadanie tej nazwy - argumentują radni.

Cmentarz trzy dęby, pod trzema dębami
Cmentarz "Pod Trzema Dębami" · fot. UM Pszczyna


Wnioskodawcy podkreślają, iż w niedalekiej odległości od ronda, w pobliskim parku, umiejscowiony jest cmentarz wojenny "Pod Trzema Dębami", gdzie znajdują się mogiły powstańców śląskich i harcerzy rozstrzelanych w parku 4 września 1939 roku oraz żołnierzy Wojska Polskiego poległych 1 i 2 września 1939 roku. Cyklicznie w to miejsce udają się delegacje i mieszkańcy, aby upamiętnić wydarzenia i złożyć hołd poległym powstańcom harcerzom i żołnierzom, a trasa często wiedzie właśnie przez wspomniane rondo.

- Zasadnym jest, aby rejon wybuchu I Powstania Śląskiego był upamiętniony nazwą ronda powstałego na tym obszarze - tłumaczą radni. - Kierując się odpowiedzialnością wobec dbania o pamięć historyczną dla tego rejonu i przyszłych pokoleń oraz upamiętnienia tych wydarzeń proponujemy nazwę jednoczącą wspólnoty mieszkańców, umocowaną w historycznych faktach i oddającą nasz szacunek, hołd dla ludzi poległych w walce o wolność. Wobec pojawiających się zgłaszanych propozycji nazwy nowo powstałego ronda przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 939 z ul. Zdrojową i Sznelowiec w Pszczynie zgłaszamy propozycję nazwy ronda: "Rondo Powstań Śląskich".

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Budowa ronda na ulicy Cieszyńskiej i Zdrojowej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Budowa ronda na ulicy Cieszyńskiej i Zdrojowej" podaj