pless.pl

Wiadomości

  • 26 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1784

Co warto wiedzieć o kryptowalutach?

Materiał partnera:

W 2008 roku świat został dotknięty kryzysem finansowym. To mniej więcej w tym czasie komuś przyszedł do głowy stworzenia cyfrowej waluty. Za twórcę pierwszej cyfrowej waluty większość osób uznaje Satoshi Nakamoto.

Co warto wiedzieć o kryptowalutach?


Nie ma jednak żadnej pewności czy jest to rzeczywiście realna osoba. Pojawiają się przypuszczenia, że taka osoba w ogóle nie istnieje, a imię i nazwisko wymyślone zostało tylko po to, aby ukryć pod tymi danymi grupę osób. Na rok narodzin kryptowaluty przyjęty został rok 2009. Pierwszą kryptowalutą jest Bitcoin.

Bitocoin nie jest walutą realnąBitcoin jest kryptowalutą, która nie ma postaci fizycznej. Nikt nie może jej zobaczyć, ani tym bardziej dotknąć. Nie ma też możliwości założenia bankowego konta, na który Bitcoin będzie wpłacany. Może służyć jako środek płatniczy dla transakcji dokonywanych w Internecie. Można go wykorzystać także jako jedną z alternatywnych form inwestowania.

Pod pojęciem "kryptowaluta" kryje się ciąg znaków, które tworzą zaszyfrowany kod. W efekcie żadna z kryptowalut nie może zostać sfałszowana. To zaleta, która sprawia, że w wielu sytuacjach kryptowaluty są bardziej cenne niż tradycyjne środki płatnicze emitowane przez banki centralne. Do stworzenia kryptowalu potrzebne są bardzo mocne, zużywające niesłychanie duże ilości energii elektrycznej komputery. Stworzenie kryptowaluty wymaga bowiem wykonania szeregu bardzo skomplikowanych działań matematycznych. Na rynek trafia bardzo ograniczona ilość bitcoinów. Może ich powstać tylko dwadzieścia jeden milionów. Dzięki temu, że ich ilość została ograniczona, bitcoin jest walutą odporną zarówno na wysoką ostatnio inflację, jak i deflację.

Co warto wiedzieć o kryptowalutach?


Wszystkie waluty fiducjarne dzielą się na mniejsze jednostki, na przykład polska złotówka dzieli się na grosze. Także kryptowaluty zostały na takie mniejsze jednostki podzielone.

Jak przeprowadza się transakcje kryptowalutami?Bitocoin jest obecnie tylko jedną z kryptowalut. Jest jednak najbardziej popularny. Bitocoina nie można włożyć do kieszeni czy tradycyjnego portfela. Osoby, które posiadają tę walutę potrzebują specjalnego portfela do jej przechowywania. Portfel bitcoin to nic innego jak plik komputerowy. Portfelem tym może być także aplikacja na smartfona. Wszystkie informacje o tej walucie, w tym także te o tym, jaka jej ilość jest do dyspozycji jej posiadacza zostają zapisane w postaci niepowtarzalnego kodu.

Aby móc przeprowadzić transakcję z użycie bitcoina konieczne jest zastosowanie dwóch kluczy. Jednym z nich jest klucz publiczny, drugim - klucz prywatny. Klucz publiczny to po prostu adres portfela bitocoin. Zasada jego działania jest praktycznie identyczna z zasadą, na której działa numer konta bankowego. Jeżeli posiadacz portfela bitcoina chce, aby inna osoba dokonała płatności przy pomocy tej właśnie waluty, musi mu jej podać. Klucz prywatny jest niezbędny do tego, aby transakcja mogła został autoryzowana. Klucza prywatnego należy strzec jak oka w głowie. Osoba, która go pozna, może wykorzystać go do pozbawienia właściciela portfela należących do niego bitcoinów. Dbając o bezpieczeństwo zgromadzonych w portfelu bitcoinów czy innych kryptowalut należy pamiętać także o zainstalowaniu dobrego programu antywirusowego. Oczywiście program ten powinien być regularnie aktualizowany. Kryptowaluty można przechowywać także na zaufanych serwisach internetowych. W tym przypadku także konieczna jest instalacja programu antywirusowego. Dodatkowo należy wystrzegać się logowania poprzez hotspoty czy niezabezpieczoną sieć Wi-Fi.

Co warto wiedzieć o kryptowalutach?


Jak można wykorzystać bitcoiny?Bitcoiny stają się coraz bardziej popularnym rodzajem waluty. Można je więc wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Przede wszystkim ta kryptowaluta może zostać wykorzystana do dokonania płatności za towary i usługi. Kryptowaluty są akceptowane przez coraz większą liczbę sklepów i punktów usługowych. Są akceptowane w bardzo wielu krajach świata, również w Polsce. Bitcoiny można potraktować także jako formę finansowego zabezpieczenia na przyszłość. Popyt na tę walutę stale rośnie, w połączeniu z tym, że jej ilość została ograniczona, staje się ona coraz bardziej wartościowa. Może się więc okazać za kilka lat, że wartość posiadanych bitcoinów znacząco się zwiększyła. Bitcoiny można również potraktować jako inwestycję. Wystarczy je kupić wtedy, gdy ich kurs spadnie i odsprzedać wtedy, gdy będzie bardziej korzystny. Rozmawiając o możliwościach wykorzystania kryptowalut bardzo często pojawia się także pytanie, jak je zdobyć. Rosnąca popularność kryptowalut sprawiła, że ich możliwości zdobycia jest coraz więcej. Można je odkupić od innych internautów, wymienić na działających już od dłuższego czasu giełdach kryptowalut. Innym sposobem jest zdobycie ich w kantorze. Istnieje także możliwość ich wydobycia z otchłani Internetu. Na samodzielne "kopanie" kryptowalut decyduje się jednak bardzo niewiele zwolenników tych alternatywnych środków płatniczych. Aby móc wydobywać kryptowalutę trzeba posiadać bardzo specjalistyczny i wyjątkowo wydajny sprzęt komputerowy. Niezbędne jest oczywiście także odpowiednie oprogramowanie. Trzeba się także liczyć z tym, że znacznie wzrosną rachunki za energię elektryczną. Najbardziej bezpieczne są kryptowaluty przechowywane na serwisach, które stosują dodatkowe zabezpieczenia, na przykład 2 FA.

Co warto wiedzieć o kryptowalutach?


Nie tylko bitcoinyBitcoin jest pierwszą kryptowalutą. Jest więc najbardziej rozpoznawalny i cieszący się największą popularnością. Obecnie nie jest już jednak jedyną kryptowalutą. Liczbę wirtualnych walut oblicza się już na około kilkaset. Coraz większą popularnością wśród nich zaczyna cieszyć się ether. Ta kryptowaluta pojawiła się jako druga. Do jej obsługi została stworzona specjalna platforma - ethereum. Od bitcoina ether różni się tym, że jego ilość na rynku nie została ograniczna. A to oznacza, że może on ulegać inflacji. Inne kryptowaluty to między innymi: litecoin, stellar, digitalcoin, dash, monero. Te nowe waluty oczywiście różnią od bitcoina. W 2014 roku na rynku pojawiła się pierwsza polska kryptowaluta. Nazwano ją polcoin.

Kryptowaluty nie są kontrolowane przez żaden bank. W wielu państwach są one akceptowane. Do państw, które akceptują kryptowaluty należą między innymi: Niemcy, Dania, Cypr, Malta, USA, Chiny. W polskim prawodawstwie transakcje prywatne dokonywane przy wykorzystaniu kryptowalut są całkowicie legalne.