pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 23 czerwca 2020
  • 28 czerwca 2020
  • wyświetleń: 14649

[WIDEO] Czy picie pszczyńskiej wody z kranu jest bezpieczne?

Nie każdy z chęcią sięga po wodę kranową. Wielu z nas woli pić butelkowane wody mineralne, czy źródlane. Kranówka często wydaje się nam niesmaczna, zanieczyszczona, a nawet szkodliwa. Co sądzą eksperci? Czy możemy pić ją bez obaw? Czy mieszkańcy naszej gminy chętnie piją wodę prosto z kranu, czy raczej jej unikają? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego materiału wideo.Od niedawna nasza woda pitna z Pszczyny ma swoją własną nazwę. Mieszkańcy chętnie piją "Pszczyniankę", ale nie wszyscy. Około połowa zapytanych przez nas osób otwarcie przyznała, że kupuje wodę w sklepie. Powody są różne. Jednym kranówka nie smakuje, inni preferują wody mineralne, jeszcze inni są przekonani o szkodliwości wody kranowej. Ci natomiast, którzy chętnie piją wodę z kranu przyznają jednocześnie, że wcześniej filtrują ją lub gotują. Warto więc podkreślić, że woda kranowa to bezpieczna alternatywa dla wód butelkowanych.

Pszczyńska kranówka jest wodą miękką, zdatną do picia i ma niewielką zawartość sodu - dlatego poleca się ją kobietom w ciąży i małym dzieciom, a także osobom, które muszą uważać na sód w swojej diecie. Kranówka płynie też w szkolnych dystrybutorach wody, czyli źródełkach.

Co ważne, wody z kranu nie musimy przed spożyciem gotować, ani filtrować. Czynności te mogą mieć wręcz niekorzystny wpływ na jakość kranówki, która nadaje się do picia na surowo, prostu z kranu. Pijąc kranówkę oszczędzamy środowisko. Rezygnacja z wody butelkowanej to znaczne ograniczenie generowanych odpadów. Kolejny, a dla wielu najdobitniejszy argument za piciem kranówki ma charakter typowo ekonomiczny - 1000 litrów wody kranowej kosztuje w Pszczynie 5,72 zł. Za tyle samo wody sklepowej zapłacimy około 1200 zł.

Ela, ab, ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.