Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 czerwca 2020
  • wyświetleń: 5661

[Trasy rowerowe] Jedziemy do Wilamowic. Witamy na szlaku karpia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Trasy rowerowe regionu - sezon 2020" podaj

Zapraszamy na kolejny opis trasy rowerowej w naszej okolicy. Dzisiaj zapraszamy Was na tereny wokół Wilamowic (powiat bielski), które obfitują w stawy rybne znane z hodowli karpia. Wędrując szlakiem kulinarnym "Bielska kraina", trafimy do łowisk, gdzie hoduje się tę szlachetną rybę oraz inne ryby słodkowodne. Tu złowimy własnoręcznie dorodne okazy lub zakupimy je wyłowione prosto z wody.

testujemy trasy rowerowe, trek


Naszą jazdę rozpoczynamy od Rodzinnego Ogrodu Działkowego Brzoskwinia w Czechowicach-Dziedzicach, przy ulicy Kaniowskiej, skąd dojeżdżamy do granicy tego miasta z Kaniowem.Możemy tutaj przejechać fragmentem Wiślanej Trasy Rowerowej aż do małopolskich Jawiszowic. To właśnie tutaj, wzdłuż tej drogi, obecne są liczne stawy hodowlane, w których pływa karp - najbardziej znana z polskich ryb.

Karp - królewska ryba goszcząca na naszych polskich stołach od stuleci - dziś jest przede wszystkim ozdobą świątecznych stołów bożonarodzeniowych. Coraz częściej spożywa się go w całorocznym menu, może być też inspiracją do wędrówek kulinarnych.

Witamy w krainie karpia 27.05.2020
Stawy w Dankowicach · fot. mp / pless.pl


Dojeżdżając do Jawiszowic i dalej, zbaczając z Wiślanej Trasy Rowerowej w ulicę Jaźnik i Olszyny, możemy dojechać do perełki architektury, która schowana jest w gąszczu drzew. Mowa o kościele p.w. św. Marcina, który znajduje się przy ulicy Plebańskiej. Zbudowano go w 1692 roku na miejscu spalonego wcześniej kościoła z 1511 roku, który - jak głosi przekaz ludowy - został (prawdopodobnie przypadkowo) podpalony przez syna ówczesnego organisty.

We wnętrzu znajdują się trzy ołtarze (główny i dwa boczne). Ołtarz główny pochodzi prawdopodobnie z ok. 1700 roku, a ołtarze boczne z XIX wieku. Prezbiterium kościoła nakrywa płytkie pozorne sklepienie kolebkowe, a nawę strop. Na profilowanej belce tęczowej pomiędzy nawą i prezbiterium umieszczony jest barokowy krucyfiks oraz posągi Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny. Ambona jest rokokowa. Stalle są późnobarokowe, a konfesjonał z figuralnymi malowidłami na zaplecku i na drzwiach jest wczesnobarokowy. Ciekawym zabytkiem jest kamienna kropielnica o charakterze ludowym, wykonana zapewne w XVII w. W kościele znajduje się też kilka obrazów barokowych.

Witamy w krainie karpia 27.05.2020
Kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach · fot. mp / pless.pl


Aby wrócić na wcześniej utarty szlak musimy wrócić na ulicę Olszyny, aby potem wjechać w prawo na ulicę Bielską. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo w ulicę Przeczną. Po przejechaniu tej drogi skręcamy w ulicę Bielańską w prawo, aby potem wjechać w kawałek Jedlińskiej, który na granicy województw Małopolskiego i Śląskiego przechodzi w ulicę Więźniów Oświęcimskich, już w Wilamowicach.

Według tradycji Wilamowice zostały założone w kilka lat po najeździe mongolskim na Polskę w 1241 roku, przez osadników przybyłych z zachodu, którzy wcześniej założyli inną pobliską osadę, obecną Starą Wieś, do której również dotrzemy. Warto zauważyć, że Wilamowice posiadają własny język, o czym przypominają tablice witające przybyłych do tej miejscowości. Na uwagę w tym mieście zasługują ryneczek oraz kościół neogotycki pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy. Należy dodać, że z Wilamowic pochodził św. Józef Bilczewski.

Witamy w krainie karpia 27.05.2020
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Wilamowicach · fot. mp / pless.pl


Z Wilamowic wyjeżdżamy na rondzie przy ulicy Paderewskiego, z którego zjeżdżamy w prawo w ulicę Starowiejską. Dojeżdżamy do Starej Wsi, gdzie możemy zatrzymać się w dwóch ciekawych miejscach - pierwszym z nich jest wzgórze z Krzyżem Dziękczynnym przy ulicy Lipowej. Rozpościera się z niego piękny widok na Beskid Mały oraz Śląski oraz Bramę Wilkowicką.

Witamy w krainie karpia 27.05.2020
Widok ze wzgórza z Krzyżem Dziękczynnym · fot. mp / pless.pl


Kilkaset metrów od wzgórza znajduje się drewniany kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, który wzniesiono w 1522 roku. Już w 1326 roku leżąca wówczas w księstwie oświęcimskim Stara Wieś posiadała parafię i kościół. Drugi kościół parafialny zaczęto wznosić w 1522 roku z fundacji Krzysztofa Bibersteina-Starowiejskiego, konsekrowano go w 1530 roku. W XVII wieku dokonano pierwszej przeróbki i dostawiono wieżę. W 1787 roku wymieniono pokrywę dachową, na której pojawiła się sygnaturka, przebudowano również wieżę i przekształcono wnętrze. Ostateczny kształt wieży nadano w 1883 roku. W 1926 roku wycięto ścianę pomiędzy nawą a wieżą.

Witamy w krainie karpia 27.05.2020
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi · fot. mp / pless.pl


Ze Starej Wsi możemy powrócić do Czechowic-Dziedzic przez Dankowice lub Bestwinę. My wybraliśmy ten drugi wariant, jednak warto zauważyć, że obecnie (27 maja 2020 roku) trwają tam pracę związane z przebudową ulicy Krakowskiej, co może przedłużyć w czasie powrót do domu. Jeśli chcemy wybrać się w te tereny z dziećmi, to polecamy powrót przez Dankowice i dalej Kaniów, gdzie ulice nie są zatłoczone. W sumie dzisiejsza trasa wyniosła nam 40 kilometrów.

Pisząc powyższy artykuł korzystaliśmy taże z materiałów ze strony www.polska.travel.

Przy okazji dzielimy się z Wami trzema informacjami dotyczącymi recenzji tras rowerowych.

1. Zmieniliśmy sprzętPo pierwsze, zmieniliśmy sprzęt, na którym recenzujemy dla Was trasy rowerowe. Począwszy od czerwca nasze jazdy przeprowadzamy na rowerze trekkingowym Diamant Ubari. Rower ten jest w przedziale cenowym od 2 do 3 tysięcy złotych i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.

2. Recenzje w każdy piątekPo drugie, począwszy od powyższej recenzji, kolejne będą się już cyklicznie ukazywać na łamach naszych portali: pless.pl, bielsko.info, czecho.pl i tychy.info. Recenzje tras będziemy publikować w każdy piątek, aż do końca wakacji!

3. Trek Bielsko-Biała partnerem akcjiPo trzecie, oficjalnym partnerem naszej akcji "testujemy trasy rowerowe" został salon firmowy marki Trek w Bielsku-Białej. Jest to naszym zdaniem jeden z lepszych sklepów rowerowych w Bielsku-Białej. W salonie znajduje się także wypożyczalnia rowerów enduro, trail, szosowych i elektrycznych.

TREK Bielsko-Biała

43-300 Bielsko-Biała
ul. Przekop 10

tel. 33 443 20 66

mp / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Trasy rowerowe regionu - sezon 2020

Trasy rowerowe regionu to nasz cykl prezentujący propozycje tras o różnych długościach i stopniach trudności. Cykl ukazywał się w sezonie wiosenno-letnim 2020 aż do końca wakacji.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Trasy rowerowe regionu - sezon 2020" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.