pless.pl

Wiadomości

  • 19 czerwca 2020
  • wyświetleń: 2926

Lokaty bankowe - co to takiego? Co oferują?

Materiał partnera:

Lokaty bankowe są dość popularne, dlatego też korzysta z nich wiele osób. Nie dziwi też, że zdecydowana większość instytucji bankowych ma te produkty finansowe w swojej ofercie. Pamiętajmy jednak, że lokata lokacie nierówna, więc nim się na jakąś zdecydujemy, powinniśmy wiedzieć jak wybrać najlepszą z nich!

Lokaty bankowe - co to takiego? Co oferują?


Lokata bankowa - co to takiego?Najprościej rzecz ujmując, to rodzaj określonej umowy z bankiem, na podstawie której klient wpłaca swoje pieniądze na dedykowane konto. Ustala z tą instytucją finansową, na jaki czas to robi, a w zamian może liczyć na zysk z oprocentowania. Gdy dobiegnie już termin zawartej umowy, bank zobowiązany jest zwrócić nam te pieniądze, które powiększone są o należne odsetki. Można też to wytłumaczyć w ten sposób, że otwierając lokatę w banku, pożyczamy mu de facto pieniądze, a ten ma prawo nimi obracać. Naszą korzyścią zaś jest zwrot pieniędzy z nadwyżką wynikającą z oprocentowania.

Rankingi lokat pomogą!Wybierając lokatę, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jakie jest oprocentowanie depozytu, a im wyższe, tym lepiej. Najprościej to porównać korzystając z dostępnych w internecie rankingów lokat, gdzie jak czarno na białym widzimy, z jakimi ofertami mamy do czynienia. Jednocześnie pamiętajmy, że nie zawsze wysokie oprocentowanie przekłada się na wyższe zyski, ponieważ czasem najkorzystniejsze stawki dotyczą niskich kwot (np. do 10 tys. zł), bądź lokat krótkoterminowych. I tu właśnie też należy upatrywać swojej szansy - szukać lokat na krótszy okres, ale na lepszych warunkach.

Czy wiemy, po co chcemy oszczędzać?Jeśli zamierzamy oszczędzać, powinniśmy wiedzieć, po co to robimy, dzięki czemu dokładnie określimy własne preferencje i potrzeby. Wiedząc na przykład, że przez najbliższy - powiedzmy - rok nie będziemy potrzebować gotówki, wybierzmy depozyt na 12 miesięcy. W innym wypadku, gdy wolimy krótszy okres oszczędzania, w zupełności wystarczy lokata kwartalna, o jakiej zresztą wspomnieliśmy, że nierzadko jest korzystniejsza finansowo.

Poznajmy też oferty innych bankówIstotne również, by zawsze porównywać lokaty w różnych bankach, nie ograniczając się tylko do instytucji, w której mamy konto osobiste. Nie zawsze nasz bank zapewni nam lepsze warunki, dobrze więc sprawdzić inne, by się przekonać, jakie są oferowane warunki.

Widzimy więc, że lokaty bankowe mogą bardzo pomóc w oszczędzaniu, ale żeby tak faktycznie było, powinniśmy dokładnie poznać oferty różnych banków. Dzięki tej analizie uda nam się wybrać najkorzystniej.