pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 20 czerwca 2020
  • wyświetleń: 5080

Wady i zalety balustrad szklanych na schodach

Artykuł sponsorowany:

Szkło stało się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu - okna, meble, lampy, ozdoby i coraz częściej także balustrady. Te ostatnie montuje się zazwyczaj na balkonach lub klatkach schodowych i właśnie na tej drugiej opcji skupimy się w poniższym artykule. Rozważymy wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania, ponieważ montaż balustrad szklanych na schodach ma swoje wady i zalety, które dobrze poznać przed ostatecznym zakupem.

Szklane balustrady

Balustrady szklane na schodachBalustrady montuje się zarówno na zewnętrznych klatkach schodowych, jak i przy schodach wewnętrznych. W domach prywatnych oraz blokach mieszkalnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. W nowo powstałych mieszkaniach oraz tych poddawanych gruntownym remontom. W każdym z tych przypadków sytuacja może wyglądać trochę inaczej i wynikać np. z rozmieszczenia oraz ułożenia stopni, stylu architektonicznego, dostępnego miejsca itd. Warto więc poznać wszystkie zalety i wady szklanych balustrad, aby jak najlepiej dopasować ich rodzaj do własnych potrzeb.

Zalety balustrad szklanych na schodachBalustrady szklane stały się tak popularne z wielu powodów. Jednym z nich jest ich ogromna uniwersalność, czyli możliwość dopasowania do różnych stylów architektonicznych. Szkło świetnie współgra z modnym ostatnio minimalizmem, ale również z klimatem industrialnym, a nawet klasycznym. Dodatkowym atutem tego materiału jest łatwość utrzymania go w czystości, co ma ogromne znaczenie w miejscach o zwiększonym ruchu pieszych (np. galerie handlowe). Nie bez znaczenia jest także wysoka odporność szklanych balustrad na uszkodzenia mechaniczne lub termiczne, a wynika ona z wykorzystania do produkcji wzmocnionego szkła hartowanego, które jest nawet sześciokrotnie wytrzymalsze od swojego klasycznego odpowiednika. Ostatnią zaletą, o której warto wspomnieć, jest kwestia typowo estetyczna - szkło nie tylko świetnie się prezentuje, ale również wizualnie powiększa pomieszczenia i je rozjaśnia, więc może być stosowane nawet na niewielkiej przestrzeni.

Wady balustrad szklanychJak widać, szklane balustrady mają sporo zalet, jednakże nie są całkowicie pozbawione wad. Wprost przeciwnie - są stosunkowo ciężkie i drogie. Pierwsza kwestia wynika z zastosowania spojeń i umocnień oraz hartowania szkła i może mieć duże znaczenie w przypadku schodów wiszących. W takim przypadku należy dowiedzieć się, jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie i podążać za tą wskazówką. Z kolei cena balustrad szklanych również związana jest z metodą ich produkcji, gdyż hartowanie pochłania sporo czasu i pracy, co zwiększa ogólne koszty. Z drugiej strony warto pamiętać, iż takie balustrady są produktem ponadczasowym i mogą służyć użytkownikom przez naprawdę długie lata.

Tekst przygotowała firma Modern Glass, po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://modernglass.com.pl.