pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 18 czerwca 2020
  • wyświetleń: 5932

W PZS nr 1 i 2 powstaną nowoczesne pracownie do nauki zawodu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj

W powiatowych szkołach ponadpodstawowych w Pszczynie ruszają prace związane z utworzeniem dwóch nowoczesnych pracowni do praktycznej nauki zawodu - cukierniczej oraz programowania. Aż 85% wartości inwestycji powiat pszczyński pozyskał z funduszy unijnych. Pomieszczenia mają być gotowe we wrześniu. Powiat zamierza starać się o środki unijne na wykonanie pracowni fryzjerskiej oraz motoryzacyjnej.

Powstaną nowe pracownie zawodowe
Zostanie wyremontowana m.in. pracownia gastronomiczna w PZS nr 2 im. Karola Miarki · fot. Powiat


Umowy podpisane, place budowy przekazane, a wykonawcy ruszają z pracami. Pierwszy z projektów zostanie zrealizowany w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie. Zakład Remontowo-Budowlany Adama Kaszoka z Pszczyny za 105 tys. zł wykona prace budowlane i instalacyjne w warsztatach szkolnych byłej "Samochodówki", gdzie powstanie nowoczesna pracownia programowania. Kiedy pomieszczenie zostanie przygotowane, pojawi się tu wyposażenie o wartości ok. 170 tys. zł - m.in. 17 stanowisk komputerowych z pełnym oprogramowaniem, monitor interaktywny wraz z komputerem, biurka uczniowskie i nauczycielskie, krzesła, urządzenie wielofunkcyjne oraz nagłośnienie.

Z pracowni będą korzystać uczniowie kształcący się w kierunkach: technik programista, technik mechanik oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Pracownia programowania powstanie w warsztatach szkolnych, w pomieszczeniu, które nie było do tej pory użytkowane.

Przekazanie placu budowy - pracownia programowania · fot. Powiat


240 tys. zł pochłoną prace budowlane i instalacyjne w budynku internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Firma Usługi Ogólnobudowlane Bogdana Figołuszki z Pszczyny wyremontuje nie tylko pomieszczenia dla pracowni cukierniczej, ale także klatkę schodową, korytarz oraz toaletę dla osób z niepełnosprawnościami. Do nowej pracowni za ok. 220 tys. zł zostaną zakupione m.in. meble ze stali nierdzewnej, szafy, stoły, urządzenia chłodnicze, kuchnia, roboty kuchenne i wiele specjalistycznych zestawów i urządzeń. Z pracowni będą korzystać przyszli cukiernicy, kucharze oraz technicy żywienia i usług gastronomicznych.

Wartość obu projektów (prace budowlane wraz z wyposażeniem) oszacowano na niemal 820 tys. zł. Powiat pszczyński pozyskał na ten cel niemal 700 tys. zł z funduszy unijnych.

- Wszystkie prace zaplanowaliśmy w taki sposób, aby pracownie były gotowe we wrześniu, kiedy uczniowie wrócą do szkół - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński i dodaje, że w najbliższym czasie powiat zamierza starać się o środki unijne na wykonanie kolejnych nowoczesnych pracowni zawodowych - fryzjerskiej oraz motoryzacyjnej.

Powiat stawia na poprawę warunków kształcenia zawodowego w powiecie pszczyńskim. W poprzednich latach w PZS nr 1 oraz PZS nr 2 utworzonych zostało dziewięć nowoczesnych pracowni do nauki zawodu. Były to: pracownia usług gastronomicznych z zapleczem cateringowym, rysunku technicznego i dokumentacji technicznej, architektury krajobrazu, montażu i konserwacji urządzeń elektrycznych, elektryczna i elektroniczna, poligraficzna oraz pracownie do praktycznej nauki języka obcego zawodowego. Ich uruchomienie kosztowało niemal 2,8 mln zł, jednak ok. 2 mln zł powiat pozyskał na ten cel ze środków unijnych.

Przekazanie placu budowy - pracownia cukiernicza · fot. Powiat


Więcej informacji o projektach realizowanych przez powiat pszczyński z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:
Praktyczna nauka zawodu w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie - rozbudowa bazy oświatowej
Praktyczna nauka zawodu priorytetem Powiatu Pszczyńskiego - rozbudowa bazy oświatowej, etap II

unia

ar, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj