pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 17 czerwca 2020
  • 20 czerwca 2020
  • wyświetleń: 6632

Pracownicy pszczyńskiego starostwa w #GaszynChallenge dla Sandry!

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Pszczynie podjęli wyzwanie! Nominację otrzymali od starosty mikołowskiego oraz Grupy Ratowniczej HKR Pszczyna. Zachęcamy wszystkich do wsparcia zbiórki na leczenie 6-miesięcznej Sandry chorej na rdzeniowy zanik mięśni.

Loading...


Pieniądze na leczenie małego Wojtka z Gaszyna zostały już zebrane, dlatego nasze Ochotnicze Straże Pożarne i policja zaangażowały się w kolejną odsłonę akcji #GaszynChallenge - tym razem dla 6-miesięcznej Sandry z Kalisza, chorej na rdzeniowy zanik mięśni. Dziewczynka także czeka na terapię genową w USA. Teraz zadania w szczytnym celu podjęli się także pracownicy pszczyńskiego Starostwa Powiatowego. Nad ilością wykonanych pompek czuwała starosta Barbara Bandoła.

Do podjęcia wyzwania urzędnicy nominowali następnie Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu ze starostą Leszkiem Bizoniem, Starostwo Powiatowe w Cieszynie ze starostą Mieczysławem Szczurkiem, Urząd Gminy Miedźna z wójtem Janem Słoninką, Radę Gminy Miedźna z przewodniczącym Andrzejem Kempnym.

Pracownicy Starostwa w #GaszynChallenge
Pracownicy Starostwa w #GaszynChallenge · fot. powiat


Inicjatywę #GaszynChallenge zapoczątkowali strażacy z miejscowości Gaszyn, którzy wpadli na pomysł zrobienia kilku pompek i wsparcia zbiórki na rzecz Wojtusia chorego na rdzeniowy zanik mięśni. Do powtórzenia zadania nominowali kolejne osoby i tak akcja rozeszła się po całej Polsce, odnosząc ogromny sukces - udało się zebrać potrzebną kwotę na leczenie chłopca. Teraz kolejne nominowane instytucje i grupy wpłacają datki na inne chore na SMA dzieci - dla Sandry i Mii. Osoby, które podejmują wyzwanie wpłacają minimum 5 zł, a jeżeli ktoś tego nie zrobi przeznacza na zbiórkę minimum 10 zł.Sandra skończyła pół roku. Choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA 1). Że jest coś nie tak z jej zdrowiem lekarz zauważył, gdy dziewczynka miała 1,5 miesiąca. Rączkami ruszała bez zarzutu, ale nóżki były bezwładne. Okazało się, że z 4 typów choroby Sandra ma pierwszy - najgorszy, ten, który kończy się rurką w krtani i całkowitym bezwładem ciała. Teraz w czasie snu Sandra korzysta już z respiratora.

Dziewczynka zamiast siadać - zacznie słabnąć, zamiast chodzić - przestanie ruszać rękami, zamiast raczkować, zacznie się dusić. Jej los zależy od leczenia, które za chwilę się zacznie. Jednak w Polsce dzieci przyjmują lek, który jedynie spowalnia chorobę, ale nie cofa jej skutków i nie przywraca zdrowia. Im szybciej dziewczynka otrzyma kosztowną terapię genową, przeprowadzaną w Stanach Zjednoczonych, tym choroba zrobi mniejsze spustoszenie w jej organizmie.Dzięki #GaszynChallenge, jest szansa, że uda się pomóc w zebraniu potrzebnej kwoty tak samo szybko, jak udało się to w przypadku 18-miesięcznego Wojtusia, dla którego rozpoczęli całą akcję strażacy z Gaszyna - jego rodzinnej miejscowości. 8 czerwca rodzice Wojtusia przekazali informację na którą czekali wszyscy - udało się zebrać całą potrzebną kwotę na terapię genową! Dzięki samej akcji #GaszynChallenge, w której wzięło udział również większość jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie pszczyńskim, uzbierano ponad 900 tysięcy złotych!

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.