pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 15 czerwca 2020
  • 18 czerwca 2020
  • wyświetleń: 26432

[WIDEO] Władysław Kosiniak-Kamysz otworzył inhalatorium w Studzionce

We wtorek, 16 czerwca Władysław Kosiniak-Kamysz - kandydat na prezydenta RP gościł w Studzionce. Jego wizyta związana była z otwarciem inhalatorium solankowego oraz zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.Spotkanie z mieszkańcami rozpoczęło się o godzinie 8.30 przy kościele ewangelickim i skwerze, na którym znajduje się fontanna solankowa. Władysław Kosiniak Kamysz wziął udział w otwarciu inhalatorium. Wydarzenie było okazją do rozmowy z wyborcami przed wyborami, które odbędą się już 28 czerwca. W spotkaniu uczestniczyła m.in. starosta pszczyński, Barbara Bandoła.

Duża część wypowiedzi kandydata na prezydenta dotyczyła usprawnienia systemu opieki zdrowotnej w kraju. Oddłużenie szpitali, skrócenie kolejek do specjalistów, dofinansowanie służby zdrowia, odbiurokratyzowanie systemu i podniesienie wynagrodzeń personelu medycznego, odbudowa przemysłu farmaceutycznego w Polsce, zwiększenie dostępności do zawodów medycznych, aby młodzi ludzie chcieli się w nich kształcić, skrócenie procesu specjalizacyjnego - to główne projekty kandydata na prezydenta. Kosiniak-Kamysz poruszył też temat ograniczenia niskiej emisji oraz promowania zdrowej żywności.

Wizyta Kosiniaka-Kamysza w Studzionce i otwarcie inhalatorium - 16.06.2020
Wizyta Kosiniaka-Kamysza w Studzionce i otwarcie inhalatorium - 16.06.2020 · fot. pless.pl

Wizyta Kosiniaka-Kamysza w Studzionce i otwarcie inhalatorium - 16.06.2020
Wizyta Kosiniaka-Kamysza w Studzionce i otwarcie inhalatorium - 16.06.2020 · fot. pless.pl


Fontanna solankowa powstała przy ul. Jedności, przy skwerze z Pomnikiem Wdzięczności, który został zrewitalizowany przez mieszkańców Studzionki w 2018 roku na 100-lecie odzyskania niepodległości, 100-lecie Powstań Śląskich oraz 50-lecie ufundowania pomnika przez mieszkańców.

Na budowę fontanny solankowej Gmina Pszczyna przeznaczyła prawie 110 tysięcy zł ze środków w ramach Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Remont pomnika oraz dojścia do niego zostały sfinansowane dzięki przegłosowanemu przez mieszkańców lokalnemu projektowi w PBO. Część prac w drugim etapie została wykonana na zasadzie wolontariatu przez samych mieszkańców sołectwa.

Rewitalizacja skweru i budowa inhalatorium w Studzionce · fot. Ireneusz Gruszka


- Pomysł na fontannę solankową pojawił się na jednym z zebrań Rady Sołeckiej. Zgłosiliśmy go do Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. To projekt ogólnogminny. Sami mieszkańcy nie byli w stanie przegłosować tego projektu do realizacji, dlatego pomógł nam przemyślany tytuł projektu "Fontanna solankowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych gminy Pszczyna", ponieważ inwestycja jest ogólnodostępna. Pomogli nam również inni mieszkańcy gminy, których przekonał nasz pomysł - mówi Ireneusz Gruszka, sołtys Studzionki oraz radny Rady Miejskiej w Pszczynie.

- Inwestycja od początku była przez nas zaplanowana na dwa etapy. Pierwszy dotyczył budowy fontanny solankowej z całą instalacją elektryczną i hydrauliczną w ramach Budżetu Obywatelskiego. Natomiast w drugim etapie przekształciliśmy inwestycję w otwarte inhalatorium solankowe poprzez wykonanie murka, zadaszenia oraz stworzenie estetycznego otoczenia wkomponowanego w całość skweru z Pomnikiem Wdzięczności, zarówno pod względem kształtu bryły, jak i kolorystyki. Poza położeniem kostki brukowej, wszystkie prace w drugim etapie zostały wykonane przez mieszkańców na zasadzie wolontariatu - dodaje sołtys.

Zapis relacji na żywo z wizyty Władysława Kosiniaka-Kamysza:ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.