pless.pl

Wiadomości

  • 10 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1125

Jak ważne jest poprawne znakowanie produktów i magazynu?

Materiał partnera:

W dzisiejszych czasach niemal cała logistyka korzysta z rozwiązań do automatycznej identyfikacji. Jest to podyktowane dynamicznie zmieniającymi się warunkami rynkowymi, a konkretniej - zwiększoną ilością zamówień przeprowadzanych przez klientów. Ponieważ przedsiębiorstwa muszą dostosowywać swoje procesy na bieżąco, warto zadbać o najbardziej podstawowy czynnik AutoID, czyli odpowiednie wykonanie znakowania produktów i powierzchni magazynowych.

Od wielu lat przedsiębiorcy muszą dostosowywać istniejące już procesy do zmieniających się wymagań rynkowych. Jeśli chcemy pozostać konkurencyjni, to musimy wziąć pod uwagę wprowadzanie okresowych zmian i ulepszeń w funkcjonowaniu firmy. Tyczy się to niestety każdego etapu procesu, jak również używanych narzędzi, czyli skanerów kodów kreskowych, drukarek etykiet, kolektorów danych.

Bardzo często pomijanym aspektem jest niestety sam projekt i wykonanie etykiety samoprzylepnej z nadrukowanym na niej kodem kreskowym. To właśnie dobrze stworzona etykieta jest gwarantem poprawnie funkcjonującego procesu. Co zatem składa się na poprawność takiego wydruku?

Przede wszystkim istotny jest dobór odpowiedniego surowca, na którym następnie powstanie zadruk. Warto również zauważyć, że wszystko zależy od tego, w jakim otoczeniu zostanie naklejona etykieta (szczególnie, jeśli mamy na myśli znakowanie magazynowe). Do wyboru mamy szereg materiałów, dlatego każda firma będzie mogła znaleźć coś, co odpowiada jej potrzebom. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kleju, który także można dobrać pod panujące warunki.

Projektowanie kodu kreskowego musi odbywać się zgodnie z ustanowionymi normami. Kod kreskowy, spełniający ogólnie przyjęte normy, będzie mógł bez większych problemów odczytany za pomocą niemal wszystkich skanerów kodów kreskowych i kolektorów danych, nawet tych, które nie dysponują zbyt dobrymi parametrami odczytu.

Sam wydruk możliwy jest do zrealizowania na dwa sposoby: albo samodzielnie, z użyciem specjalistycznych drukarek etykiet, albo z zaangażowaniem drukarni etykiet.

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule: poprawne znakowanie produktów i magazynu gwarantuje nam przede wszystkim powtarzalność odczytu, która jest najważniejsza w przypadku skomplikowanych i ciągłych procesów. Przekłada się to jednocześnie na zminimalizowanie przestojów, które potrafią być prawdziwą zmorą, zwłaszcza dla mniej doświadczonych przedsiębiorców. Taka minimalizacja czasu potrzebnego na przeprowadzenie jednej czynności jest widoczna w dłuższym okresie, gdy zauważamy, że nasi pracownicy mogą być oddelegowani do innych zadań, co jednocześnie zwiększa produktywność całego zakładu.