Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 czerwca 2020
  • 16 czerwca 2020
  • wyświetleń: 9028

Sprawa budowy węzła na DK-1 w Pszczynie ciągle nierozwiązana

Nie ustają starania władz powiatu w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu DK 1 z ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. Po raz kolejny lokalne samorządy wsparł marszałek województwa śląskiego, który zwrócił się do premiera o realizację inwestycji.

dk1, męczenników oświęcimskich, skrzyżowanie
Skrzyżowanie DK-1 z ulicą Męczenników Oświęcimskich · fot. pless.pl


Dziesiątki pism, apeli, rozmów, ale strona rządowa pozostaje nieugięta. Mimo że premier Mateusz Morawiecki obiecał budowę bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu przy Kauflandzie jako jedną z kluczowych inwestycji w Programie dla Śląska, początkiem ubiegłego roku rządowa administracja drogowa stwierdziła, że wielomilionową inwestycję w zdecydowanej większości mają sfinansować samorządy.

Marszałek województwa śląskiego ponownie wystąpił z pismem do premiera z prośbą o zmianę zajętego w tej sprawie stanowiska. "Przystąpienie do budowy przedmiotowego węzła jest bezwzględnie konieczne, ale jego wykonanie jest możliwe tylko przy znaczącym zaangażowaniu środków administracji rządowej" - pisze Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Z powodu odwlekania inwestycji w czasie, jej koszty rosną. Jeszcze w połowie ubiegłego roku inwestycję wyceniano na ponad 81 mln zł. Już końcem 2019 r. zaktualizowany kosztorys robót budowlanych wynosił prawie 120 mln zł.

- To drugie pismo marszałka województwa śląskiego, w którym popiera nasze dążenia. DK 1 administrowana jest przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i to ta instytucja powinna sfinansować budowę węzła. Samorządy nie udźwigną takich kosztów. Jak podkreślił marszałek w piśmie do premiera, wraz z oddaniem do użytkowania drogi ekspresowej S1 Kosztowy - Bielsko-Biała, DK 1 na przebiegu m.in. przez Pszczynę stanie się z mocy prawa drogą wojewódzką. Tym samym problem komunikacyjny nie rozwiąże się, a jedynie zostanie przekazany władzom województwa, których w perspektywie kolejnych lat nie będzie stać na przeprowadzenie tak kosztowej inwestycji - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

Władze powiatu niejednokrotnie podejmowały działania w tej sprawie. Z inicjatywy Zarządu Powiatu, Rada Powiatu w listopadzie 2019 roku jednogłośnie przyjęła uchwałę ws. konieczności budowy węzła drogowego na skrzyżowaniu DK 1.

W styczniu starostowie województwa śląskiego podczas konwentu w pszczyńskim starostwie, wystąpili ze wspólnym stanowiskiem o podjęcie pilnych działań zmierzających do zapewnienia finansowania budowy węzła.

W marcu starosta pszczyński, Barbara Bandoła oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol we wspólnym piśmie zwrócili się do Ministerstwa Infrastruktury o zapewnienie całości niezbędnych środków przez rządową administrację drogową i niezwłoczne rozpoczęcie budowy węzła przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, czyli zarządcę DK 1.

"Przedmiotowy węzeł powinien zostać wybudowany przed drogą S1 oraz przed modernizacją linii kolejowej na odcinku pszczyńskim, która będzie wiązać się z zamknięciem przejazdów kolejowych i sprawi, że wyjazd z Pszczyny ulicą Męczenników Oświęcimskich będzie znacznie bardziej obciążony. Mieszkańcy gminy i powiatu pszczyńskiego oczekują szybkiej realizacji zapowiedzianej przez Pana Premiera inwestycji, ujętej w Programie dla Śląska" - podkreślali starosta i burmistrz, zwracając się także z prośbą o zorganizowanie spotkania z udziałem przedstawicieli ministerstwa, PKP, samorządów oraz zarządców dróg. Prośba do dzisiaj pozostała bez odpowiedzi.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.