pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 13 czerwca 2020
  • 14 czerwca 2020
  • wyświetleń: 11066

[WIDEO] Eksperci apelują: nie dokarmiajmy kaczek pieczywem

Zwyczaj dokarmiania ptactwa parkowego chlebem, suchą bułką czy okruchami jest bardzo powszechny w większości parków. Również pszczyńskie kaczki i gęsi zjadają bardzo dużo pieczywa, przyniesionego im przez spacerowiczów oraz turystów. Nie powinniśmy jednak dokarmiać ptaków chlebem, ponieważ ma to dla nich poważne skutki zdrowotne. O problemie rozmawialiśmy z Jackiem Lebiodą, dyrektorem Miejskiego Zakładu Zieleni w Pszczynie oraz z Leszkiem Szczepańczykiem, specjalizującym się w chorobach ptaków lekarzem weterynarii z Pszczyny. Zobaczcie nasze wideo.Prawdopodobnie każdy w Pszczynie karmił choć raz w życiu parkowe kaczki. W końcu to sama radość patrzeć, jak ptaki gromadzą się wokół nas i chętnie wydziobują przyniesiony im chleb - bo tym zazwyczaj częstujemy ptactwo. Niestety, pieczywo nie powinno znajdować się w kaczym menu. Nie jest ono naturalnym pożywieniem ptaków, w przeciwieństwie chociażby do ziaren. Może powodować u nich zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego czy prowadzić do rozwoju chorób pasożytniczych. Kaczki regularnie jedzące pieczywo mają też zaburzone proporcje składników odżywczych. Dieta oparta na pieczywie, zwłaszcza białym, powoduje u nich niedobory ważnych witamin i minerałów.

Patrząc na jedzące suchy lub świeży chleb kaczki, można oczywiście odnieść inne wrażenie. Pieczywo ewidentnie smakuje ptakom, tak samo jak nam smakują słodycze i niezdrowe przekąski. Mając do wyboru kaszę czy gotowane warzywa, skuszą się raczej na przyniesione im przez spacerowiczów pieczywo. To bywa jednak różnej jakości. Często kupujemy świeży chleb lub bułkę specjalnie z myślą o karmieniu kaczek (np. podczas spaceru z dziećmi). Czasem jednak zabieramy ze sobą stare, niekiedy pleśniejące pieczywo i pozbywamy się go w parku, rzucając wygłodniałym (jak nam się wydaje) kaczkom. Tymczasem parkowe ptaki w ogóle nie potrzebują dokarmiania wiosną czy latem. O tej porze roku są na tyle samowystarczalne, że potrafią same zadbać o pożywienie dla siebie.

Również dokarmianie zimą warto praktykować z rozsądkiem. Przede wszystkim należy dopytać odpowiednią instytucję o to, czy kaczki i inne ptaki parkowe potrzebują dodatkowego pokarmu. A jeśli tak, to przed spacerem powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj jedzenia. Jaki? Od dłuższego już czasu spacerowiczów informuje o tym specjalna tablica, umieszczona przy głównej alei parkowej. Dowiemy się z niej m.in. że dla ptactwa najlepsze są wszelkiego rodzaju niesolone ziarna, gotowane warzywa, słonina, płatki owsiane, orzechy czy nawet suszone owoce. Idąc do parku z myślą o karmieniu kaczek, możemy zamiast chleba wziąć ze sobą paczkę niełuskanego słonecznika lub garść orzechów. Zdecydowanie najgorszym wyborem jest białe pieczywo, pozbawione cennych witamin i minerałów, za to zawierające niekorzystne dla ptaków substancje spulchniające, sól czy cukier.

Ela, ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.