REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 9 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1940

Idealne espresso w domowych warunkach - co potrzeba?

Materiał partnera:

Perfekcyjne espresso uwodzi pobudzającym aromatem i zachwyca delikatną cremą. Dla niektórych kawoszy to obowiązkowy element każdego poranka, choć zgodnie z włoską tradycją taką małą czarną można pijać przez cały dzień, w przeciwieństwie do kaw mlecznych serwowanych z rana. Jak przygotować idealne espresso we własnym domu? Czym powinno się wyróżniać i co będzie nam potrzebne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym małym kawowym poradniku.

Idealne espresso w domowych warunkach - co potrzeba?


Nazwa "espresso" pochodzi od włoskiego "espressivo", oznaczającego "wyrazisty, wyraźny". Już samo to wiele nam mówi o tym typie kawy. Espresso jest dość mocne, gęste i co najważniejsze - esencjonalne. By przygotować idealną małą czarną trzeba spełnić kilka warunków. I warto uwzględnić tu włoską zasadę "4M" - Miscela (mieszanka ziaren), Maccinadosatore (młynek), Machhina (ekspres), Mano (wprawna ręka). Chodzi oczywiście o to, by dobrać mieszankę ziaren kawy najwyżej jakości, a następnie zmielić je na odpowiednią grubość, zaparzyć we właściwej temperaturze i po prostu mieć do tego dryg! Pamiętajmy jednak o tym, że praktyka czyni mistrza, dlatego każdy może pokusić się o zaparzenie włoskiego espresso we własnym domu, wykorzystując w tym celu profesjonalny ekspres lub kafeterkę.

Odpowiednio zmielone ziarna



Podstawą każdej dobrze zaparzonej kawy jest odpowiednia mieszanka ziaren, dobrana wedle naszych upodobań. Ziarna kawy przeznaczone do parzenia espresso powinny być dość długo wypalane, by zyskały pełnię mocy i aromatu. Najlepiej sprawdzą się kawy kolumbijskie czy kostarykańskie, a dla zwolenników delikatniejszych smaków mieszanki arabik. Natomiast mieszanka arabiki i robusty pozwoli uzyskać napar o ostrzejszym smaku i z większą zawartością kofeiny.

Idealne_espresso_w_domowych_warunkach_1


Dobór mieszanki ziaren kawy to jedna kwestia, ale ich zmielenie to druga. Kawa powinna być zmielona tuż przed parzeniem. Ziarna zmielone na zapas utracą swoje cenne aromaty, a przygotowane espresso nie będzie miało tak głębokiego smaku. Uznaje się, że ziarna najlepiej mielić maksymalnie 10 minut przed parzeniem. Nie powinny być zbyt grubo zmielone, by uniknąć wodnistego i słabego naparu z jasną pianką. Nie mogą być również zmielone zbyt miałko, bo wtedy z kolei espresso będzie zbyt kwaśne i gorzkie. Do mielenia najlepiej wykorzystać młynek do kawy - ręczny lub elektryczny. Te pierwsze mielą ziarna wolniej, ale pozwalają zachować więcej aromatów, z kolei te drugie są wygodniejsze i szybsze, ale ziarna narażone są na przegrzanie.

Przefiltrowana woda



Nie bez znaczenia dla aromatu espresso jest także sama woda. Powinna być przefiltrowana i po prostu świeża. Woda nalana prosto z kranu zawiera sporą ilość wapiennych składników, które nie tylko wpływają negatywnie na jakość parzonej kawy, ale i na pracę wykorzystywanego do parzenia ekspresu. Przyda nam się zatem dzbanek filtrujący z wymiennymi wkładami.

Kawiarka Bialetti lub inna włoska



Chcesz zaparzyć espresso rodem z włoskiej kawiarni? Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście profesjonalny ekspres ciśnieniowy, który pozwoli w kilka sekund zaparzyć espresso lub inne rodzaje kaw na jego bazie. Jeśli jednak nie posiadasz takiego sprzętu w swoim domu, możesz skorzystać ze świetnej alternatywny - kawiarki ciśnieniowej. Najpopularniejsze to te włoskiej marki Bialetti, ale warto też zwrócić uwagę na modele marki Bugatti, GAT, Pedrini czy Forever.

Idealne_espresso_w_domowych_warunkach_2


Klasyczne modele przeznaczone są do użytkowania na kuchence, ale dostępne są także kafeterki elektryczne. Te włoskie czajniczki przeznaczone są na konkretną liczbę filiżanek espresso - od 1 do nawet 18, w zależności od naszych potrzeb. Składają się z trzech części. Do dolnego zbiorniczka należy nalać odpowiednią ilość wody, nałożyć na to sitko ze zmielonymi ziarnami kawy, a następnie dokręcić górną część, w której zacznie zbierać się kawowy napar. Pod wpływem ciśnienia woda przechodzi przez ziarna i aromatyczna kawa gromadzi się w górnym zbiorniku. Jeśli tylko zauważymy, że napar zaczyna bulgotać, zdejmujemy kawiarkę z kuchenki.

Filiżanka do espresso i szklanka wody



Samo zaparzenie espresso to jeszcze nie wszystko. Teraz trzeba je odpowiednio podać. Perfekcyjnie przygotowane espresso powinno wyróżniać się "cremą", czyli pianką unoszącą się na powierzchni, a także intensywnym aromatem z nutami czekoladowymi, owocowymi i kwiatowymi. Smak ma być mocny, ale aksamitny, nieco gorzkawy, ale nie cierpki! Klasyczne włoskie espresso serwuje się w małej filiżance o pojemności 50-100 ml. Tradycyjnie w białej i porcelanowej, pozbawionej zdobień, by podkreślić ciemny kolor kawy. Współcześnie jednak espresso serwuje się także w szklanych filiżankach, klasycznych lub z podwójnymi ściankami, a także w naczyniach kolorowych, jednolitych lub wzorzystych. Filiżankę należy też ogrzać przed wypełnieniem jej espresso. Nie zapomnijmy o podaniu szklanki niegazowanej wody do oczyszczenia kubków smakowych przed kolejnymi łykami espresso.

Idealne_espresso_w_domowych_warunkach_3