pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 6 czerwca 2020
  • wyświetleń: 3369

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca

- Zarządzam wybory prezydenta RP. Datę wyborów wyznaczam na niedzielę, 28 czerwca - poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu: Wyznaczam datę wyborów prezydenckich na 28 czerwca · fot. Łukasz Błasikiewicz / Kancelaria Sejmu


Marszałek Sejmu dodała, że zarządziła wybory na podstawie odpowiednich przepisów Konstytucji, Kodeksu wyborczego oraz ustawy z 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego.

Elżbieta Witek zapewniła, że Państwowa Komisja Wyborcza nie zgłosiła uwag do kalendarza wyborczego. - Niedługo moje postanowienie ws. zarządzenia wyborów prezydenckich zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw i ruszy kampania wyborcza. Chciałabym, żeby to była uczciwa rywalizacja i mam nadzieję, że wszystkie czynności wyborcze będą przeprowadzone bardzo sprawnie - podkreśliła Marszałek Sejmu.

Zarządzone w lutym przez Marszałek Sejmu wybory prezydenckie na 10 maja br. z uwagi na pandemię koronowirusa nie odbyły się. PKW stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że sytuacja, która ma miejsce jest równoważna z opisanym w Kodeksie wyborczym brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku Kodeks wyborczy stanowi, że Marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw. 1 czerwca uchwała PKW z 10 maja ukazała się w Dzienniku Ustaw.

Równolegle Sejm pracował nad zapewnieniem możliwości bezpiecznego udziału obywateli w wyborach prezydenckich. We wtorek, 2 czerwca posłowie zdecydowali o ostatecznym kształcie przepisów ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Tego samego dnia ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

BM / pless.pl
źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.