Wiadomości
- 5 czerwca 2020
- wyświetleń: 5016
Plecak w góry. Jak dobrze spakować się na wyprawę?
Materiał partnera:
Górskie wycieczki rządzą się swoimi prawami. Dobrze spakowany plecak w góry nie tylko sprawi, że wyprawa będzie o wiele przyjemniejsza, ale i uchroni cię przed wieloma niespodziewanymi zdarzeniami. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla każdego początkującego góromaniaka.
Plecak w góry - sprzymierzeniec wędrującego
Wycieczka w góry - niezależnie od ich lokalizacji - wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania. Właściwa odzież i ekwipunek sprawią, że wędrowanie będzie znacznie wygodniejsze, ale przede wszystkim bezpieczniejsze. W górskich warunkach łatwo o nagłą zmianę aury pogodowej, ale także nieprzewidziane wypadki. Na takie okoliczności powinien być przygotowany każdy turysta. Aby podczas wycieczek w góry bez stresu móc cieszyć się aktywnością i pięknymi widokami, warto dokładnie przemyśleć listę rzeczy, które planujesz zabrać. Dobrze spakowany plecak w góry to klucz do sukcesu.
Jaki plecak w góry wybrać?
Zanim przejdziemy do górskiego ekwipunku, przyjrzyjmy się cechom plecaka idealnego. Wybór plecaka w góry nie powinien być kwestią przypadku. Podczas poszukiwań dobrego modelu zwróć uwagę na poniższe kryteria. To właśnie od nich zależy, czy twój plecak w góry będzie solidnym wsparciem podczas wyprawy.
Pojemność plecaka w góry
Jaki plecak w góry sprawdzi się na krótką wyprawę? Polecamy skupić się na modelach o pojemności między 10 a 15 litrów. Takie plecaki cechują się dużą lekkością, a jednocześnie są na tyle pojemne, by pomieścić przedmioty niezbędne podczas jednodniowej wycieczki.
Jeśli jesteś osobą przezorną i lubisz być przygotowany na wszelkie okoliczności, będziesz potrzebował więcej ekwipunku, a co za tym idzie - większego plecaka. Wówczas sprawdzi się plecak górski o pojemności 30 litrów. Plecaki o większych pojemnościach to z kolei rozwiązanie dla osób, które wybierają się w góry na dłużej niż jeden dzień.
Plecak w góry - system nośny
Niezależnie od czasu trwania wędrówki plecak w góry musi być wygodny. Nie powinien ci ciążyć ani krępować twoich ruchów. Podczas zakupu zwróć więc uwagę na jego system nośny. Im bardziej rozbudowany, tym lepiej - dobre plecaki w góry, poza szerokimi szelkami, posiadają również pasy biodrowe i piersiowe.
Duże modele dedykowane długim wyprawom są zwykle wyposażone w stelaż. Wbrew pozorom nie tworzą go już masywne, metalowe rurki (takie plecaki to już relikty minionych czasów). Nowoczesne plecaki w góry ze stelażem nie są bardzo ciężkie, a jednocześnie świetnie podtrzymują ekwipunek zawarty wewnątrz.
System wentylacji plecaka w góry
Zimą nie odgrywa aż tak dużej roli, jednak latem jest po prostu niezbędny. System wentylacji to konieczny element, dzięki któremu plecak nie będzie powodował pocenia się pleców. Producenci plecaków w góry uzyskują wentylację za pomocą specjalnych pianek lub siatek, które nieznacznie odsuwają plecak od pleców, pozwalając na swobodny przepływ powietrza.
Wodoodporny materiał
Plecak w góry musi być odporny na wilgoć - w końcu o niespodziewaną ulewę nietrudno. Wybieraj modele wykonane z solidnych, syntetycznych materiałów, które nie przepuszczą wody do środka. Dobrze, jeśli do plecaka zostanie dołączona specjalna pelerynka, która w razie deszczu dodatkowo ochroni twój ekwipunek.
Duża liczba kieszonek
Prócz głównej komory plecak w góry powinien posiadać mniejsze kieszonki - m.in. na termos, dokumenty czy telefon. Dzięki temu w dowolnym momencie będziesz mógł znaleźć niezbędny ci przedmiot, bez szukania go po omacku.
Design plecaka w góry
Nie ukrywajmy - wygląd ma znaczenie. Jeśli zastanawiasz się, jakie plecaki w góry są najmodniejsze, najlepiej zasięgnij informacji na blogach tematycznych poświęconych modzie męskiej. Na stronie Jego-Styl.pl znajdziesz wiele informacji na temat modnych dodatków przeznaczonych dla mężczyzn aktywnych.
Dodamy, że producenci plecaków w góry coraz częściej odchodzą od definiowania ich właścicieli. Plecaki w góry zwykle określane są jako "unisex" - najmodniejsze, a zarazem najbardziej praktyczne modele wykonuje się w ciemnych, maskujących kolorach, na których słabo widać zabrudzenia.
Co zabrać w góry? Poradnik dla początkujących
Wiesz już, na co zwracać uwagę, wybierając plecak w góry. Jednak - czym go wypełnić? Co wziąć w góry, aby być przygotowanym na wszelkie okoliczności? Poniższa lista będzie cenną wskazówką dla każdego początkującego wędrowca.
Co ubrać w góry?
Zanim przejdziemy do tego, co powinno znaleźć się w twoim plecaku, skupmy się na ubiorze turysty. Latem powinien być lekki i przewiewny - postaw na koszulkę wykonaną z materiału odprowadzającego wilgoć i ciepło, dłuższe sportowe spodnie (np. legginsy do biegania) oraz dobre, górskie buty z bieżnikiem. Nie zapomnij o kurtce w góry - słoneczna pogoda lada moment może przemienić się w ulewę.
Co spakować w góry? Zapasowe ubrania
Do plecaka warto wrzucić dodatkową bluzę czy lekką czapkę. Również latem nie zapominaj o nakryciu głowy - w górach słońce działa o wiele mocniej.
Prowiant na wyjazd w góry
Aby zaoszczędzić miejsce w plecaku, w góry zabierz żywność liofilizowaną i termos z ciepłą wodą. Wystarczy, że podczas postoju zalejesz nią zawartość torebki, a lada moment będziesz mógł zjeść ciepły posiłek. Poza tym podczas wycieczki w góry sprawdzają się batony energetyczne lub żele. Nie zapomnij oczywiście o zapasie wody lub napoju izotonicznego.
Mapa turysty
Co zabrać na wyjazd w góry? Oczywiście - mapę okolicy. Nie polegaj wyłącznie na urządzeniach nawigujących - elektronika zawsze może ulec uszkodzeniu, a "papier zniesie wszystko".
Kijki w góry
Kijki w góry pozwolą ci wygodniej pokonywać strome ścieżki. Oprócz tego zapewnią ci całkiem porządny trening ramion.
Co zabrać w góry? Telefon i powerbank
Naładowany telefon i zapas energii w postaci powerbanku to obowiązkowy punkt na liście turysty górskiego. I nie chodzi tu o niczym nieograniczoną możliwość robienia zdjęć, a wezwanie pomocy w razie potrzeby.
Latarka - czołówka
Nawet jeśli nie zaplanowałeś nocnej wyprawy, zabierz w góry latarkę. Nigdy nie wiadomo, czy z jakiegoś powodu podróż się nie przedłuży. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie latarka czołowa.
Mała apteczka turystyczna
Podstawowe środki opatrunkowe - gaza, plastry - jak również woda utleniona i środki przeciwbólowe powinny znaleźć się w każdym plecaku w góry. Nawet jeśli wybierasz się jedynie na krótki spacer po szlaku.
Dobre przygotowanie to udana wycieczka w góry
Dobrze dobrany plecak w góry posłuży ci przez długie lata, dlatego nie warto oszczędzać na jego zakupie. Podobnie jest z wszelkimi akcesoriami turysty - jeśli czujesz, że zainteresowanie górskimi wyprawami to pasja na dłużej, od razu zainwestuj w dobry sprzęt. Z wiedzą, co zabrać na wycieczkę w góry, nie pozostaje ci już nic innego, jak zaplanować pełną wrażeń wyprawę.
Autorka: Joanna Stanuch