pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 4 czerwca 2020
  • 6 czerwca 2020
  • wyświetleń: 11858

[WIDEO] Burmistrz o aktualnej sytuacji i stratach w budżecie gminy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Jaka jest aktualna sytuacja epidemiologiczna w gminie Pszczyna? Jakie straty w budżecie gminy odnotowano w wyniku pandemii koronawirusa? Jakie działania podjęto, by pomóc mieszkańcom i przedsiębiorcom? Kiedy otwarte zostaną placówki edukacyjne i place zabaw? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskaliśmy podczas wywiadu z burmistrzem Dariuszem Skrobolem. Zobaczcie nasze wideo.Pandemia koronawirusa dotknęła polskie samorządy. Jej skutki odczuwalne są także w naszej gminie, gdzie odnotowano blisko 100 zakażeń. - Jeszcze do kilku tygodni wstecz było bardzo dobrze. Niestety, ze względu na ilość zakażeń, głównie na Pniówku, mamy trudniejszą sytuację. Te dane, jak również opinia sanepidu, powodują, że nie podjęliśmy decyzji o otwarciu przedszkoli i szkół. W piątek w godzinach porannych podamy informację, czy przed długim weekendem z Bożym Ciałem te placówki zostaną otwarte - mówił Dariusz Skrobol.

Burmistrz przedstawił, jak obecnie funkcjonuje Urząd Miejski. Zachęcił mieszkańców, by korzystali z masek wchodząc do Urzędu i wszelkich zamkniętych przestrzeni. Poinformował także, że w najbliższym czasie, po konsultacjach z sanepidem, zostanie przygotowana decyzja, aby na długi weekend z Bożym Ciałem otworzyć place zabaw i miejsca rekreacyjno-sportowe na terenie całej gminy.

W trakcie rozmowy zapytaliśmy burmistrza o straty, jakie odnotowano w budżecie gminy wskutek pandemii koronawirusa. - Największy spadek to o prawie 30% zmniejszone dochody z tytułu podatków. W ciągu 1,5 miesiąca to kwota prawie 4 mln zł obniżenia wpływów do budżetu gminy. To się bezpośrednio przekłada na funkcjonowanie inwestycji w gminie Pszczyna. Dzisiaj nie jestem w stanie określić, jakie będą skutki we wrześniu, październiku czy listopadzie. Tendencja jest rosnąca, jeśli chodzi o ubytek w podatku od osób fizycznych i od nieruchomości. Tym bardziej, że gmina jest największym pracodawcą - poinformował Dariusz Skrobol.

plac zabaw
Jest szansa, że na długi weekend zostaną otwarte place zabaw w naszej gminie · fot. pless.pl


Choć pandemia wywarła mocny wpływ na budżet, gmina postanowiła wdrożyć swoją tarczę antykryzysową, która pozwala firmom przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. Te działania to m.in. obniżenie czynszu do 1 zł dla wszystkich przedsiębiorców, którzy korzystają z lokali z zasobu miejskiego, czy obniżenie czynszu na ogródki dla gastronomii. - Wpływają do nas wnioski o obniżkę lub umorzenie podatku od nieruchomości czy podatków gruntowych. Te wnioski są rozpatrywane indywidualnie. Tylko w tym tygodniu podjąłem decyzję o umorzeniu prawie 100 tys. zł dla przedsiębiorców z różnych branż - mówił burmistrz.

Dariusz Skrobol przypomniał też, że przez pierwsze dwa miesiące nie pobierano opłat parkingowych. Straty w budżecie z tego tytułu wyniosły prawie 100 tys. zł.

Podczas rozmowy nie zabrakło pytania o to, w jaki sposób gmina wspiera pszczyński szpital. - Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorem Leśniewskim i wpływają do nas informacje, co w danym momencie jest potrzebne. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, to, co było jeszcze potrzebne 2-3 tygodnie temu spada na plan dalszy, a potrzeby są całkowicie inne. Ta pomoc ze strony gminy jest i na pewno będzie w najbliższych miesiącach udzielana - poinformował nasz rozmówca.

Burmistrz zwrócił uwagę, że funkcjonuje także Pszczyński Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny, który jest dofinansowywany ze środków NFZ. - Dostępne są kolejne zabiegi i usługi dla mieszkańców. Zachęcam do tego, aby skorzystać z oferty - ośrodek już normalnie funkcjonuje - mówił Dariusz Skrobol.

ab, BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj