pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 3 czerwca 2020
  • wyświetleń: 6411

8 czerwca rusza maturalny maraton. Powiatowe szkoły są na to gotowe

Tegoroczne matury po raz pierwszy nie odbyły się w maju. Absolwenci szkół ponadpodstawowych już w marcu stanęli przed wielką niewiadomą. Tylko jedno było pewne, że egzamin maturalny będzie przebiegał według nietypowych procedur.

Matura 2019 - 06.05.2019
Maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie - 06.05.2019 · fot. Powiat


Za parę dni niemal 400 maturzystów szkół prowadzonych przez powiat pszczyński przystąpi do egzaminu dojrzałości. Przesunięte matury rozpoczną się w poniedziałek, 8 czerwca pisemnym sprawdzianem wiedzy z języka polskiego i potrwają do 29 czerwca. Egzaminy ustne w ogóle się nie odbędą.

Egzaminy muszą zostać przeprowadzone z zachowaniem odpowiednich zasad. - Matury to najważniejszy egzamin w życiu każdego, kto myśli o studiach. Przeprowadzane w okolicznościach epidemii to dla uczniów jeszcze większy stres. Przeżywamy tę sytuację razem z naszymi maturzystami. Jeszcze zanim pojawiły się szczegółowe wytyczne pracowaliśmy nad tym, by przygotować egzamin dojrzałości w sposób najbardziej bezpieczny z możliwych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Maturzyści muszą pamiętać o zaleceniach, których będą musieć przestrzegać nie tylko w trakcie trwania egzaminu, ale także przed jego rozpoczęciem i po zakończeniu. Czekając przed wejściem, muszą zachować co najmniej 1,5-metrowy dystans. Przemieszczając się po terenie szkoły i podczas kontaktu z członkami komisji egzaminacyjnej, muszą mieć zasłonięte usta i nos. Maseczki będą mogli zdjąć po zajęciu miejsca w salach egzaminacyjnych. Stoliki będą ustawione w przepisowych odległościach. Tegoroczni maturzyści nie mogą zapomnieć o zabraniu ze sobą własnych przyborów do pisania, a także linijki, cyrkla, itp. Po opuszczeniu sal egzaminacyjnych zdający nie mogą gromadzić się na korytarzu szkoły, a także po opuszczeniu jej murów.

kominy i płyny do dezynfekcji
Każdy maturzysta w szkole prowadzonej przez powiat pszczyński otrzyma komin z logo powiatu oraz płyn do dezynfekcji rąk · fot. Powiat


Przeprowadzenie egzaminu dojrzałości w dobie koronawirusa to spore wyzwanie, nie tylko ze względu na dezynfekcję sal egzaminacyjnych, czy przestrzeganie odpowiednich zasad przez maturzystów. - Nie ukrywam, że organizacja tegorocznych matur jest dla szkół sporym wyzwaniem, ale robimy wszystko by podczas egzaminu było bezpiecznie. Aby nie dopuścić do bezpośrednich kontaktów pomiędzy uczniami, wykorzystamy trzy wejścia do szkoły, którymi będą wpuszczani do sal egzaminacyjnych - mówi Renata Dyrda, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Na sale egzaminacyjne zostanie zaadaptowanych więcej klas, a to wiąże się ze zwiększeniem liczby komisji egzaminacyjnych.

Każdy maturzysta w szkole prowadzonej przez powiat pszczyński otrzyma komin z logo powiatu oraz płyn do dezynfekcji rąk.

BM / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.