pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 30 maja 2020
  • wyświetleń: 5578

Koncerny tytoniowe testują papierosy na psach. Jak je uratować?

Artykuł sponsorowany:

Proceder związany z wykorzystywaniem zwierząt do testowania szkodliwości wielu substancji i środków niestety trwa nie od dzisiaj. Co najgorsze wszystko dzieje się za przyzwoleniem władz i teoretycznie zgodnie z prawem. Zwierzęta poddawane są różnego rodzaju badaniom i testom, przy czym warunki w jakich są przechowywane pozostawiają wiele do życzenia. Pomimo zainteresowania wielu pro zwierzęcych organizacji i jasnego sprzeciwu społeczeństwa w sprawie niewiele się dzieje. Niechlubnym przykładem jest zdemaskowane w ostatnim czasie niemieckie laboratorium, gdzie w okrutny sposób traktowano zwierzęta. Psy i inne zwierzęta padają ofiarami nie tylko koncernów kosmetycznych i farmaceutycznych, ale również koncernów tytoniowych.

Testy wykonywane przez koncerny tytonioweNajwiększe koncerny tytoniowe przyznają się do testowania na psach i innych zwierzętach szkodliwości dymu tytoniowego. Testując tytoń sprawdzają skłonności do uzależnień, oddziaływanie dymu tytoniowego na organizmy tych zwierząt oraz podatność na choroby.

Czas trwania testów trwa około 3 miesiące, podczas których niewinne zwierzęta zmuszane są do wdychania szkodliwych substancji przez kilka godzin dziennie. Ten okropny proceder niestety po tych miesiącach się nie kończy.

Zwierzęta są następnie zabijane a na ich ciałach wykonuje się sekcje zwłok, w celu zbadania, jakie szkody w ich organizmie wyrządziło wdychanie dymu tytoniowego.

Ofiarami padają najczęściej psy oraz szczury. Koncerny tytoniowe testują papierosy na psach rasy beagle, które z natury podatne są na alergie. Na szczurach natomiast testuje się dodatkowo powodowanie przez dym tytoniowy raka skóry.

Jak uratować psy przed koncernami?Niestety sprawa nie jest prosta, a zwykły człowiek w pojedynkę nie jest w stanie wiele poradzić. Prawo bowiem dopuszcza testowanie szkodliwych substancji na zwierzętach, powołując się na bezpieczeństwo konsumentów.

W przepisach tych co prawda wskazane są pewne procedury, których koncerny muszą przestrzegać, aby zminimalizować cierpienie zwierząt. Niestety przykład niemieckiego laboratorium dobitnie udowodnił, że istnieją one tylko w teorii i nikt się do nich nie stosuje.

Jak zatem możemy pomóc tym zwierzętom? Możemy działać i aktywnie uczestniczyć w demonstracjach czy akcjach organizowanych przez odpowiednie organizacje. Możemy również podpisywać petycje wnoszące o zakaz testowania szkodliwych substancji na zwierzętach oraz polecać ich podpisywanie znajomym.

Może nam się wydawać, że to nie jest realna pomoc, jednak warto wierzyć że jeśli takich osób będzie naprawdę dużo, to władza pójdzie po rozum do głowy i pochyli się nad sprawą. Możemy również oczywiście wspierać finansowo organizacje walczące o prawa zwierząt, ponieważ działania związane z ich aktywnością pochłaniają niemałe pieniądze. To formy pomocy pośredniej, która również jest niezwykle ważna.

Bezpośrednia pomoc w tym przypadku jest niestety bardzo trudna, żeby nie powiedzieć niemożliwa. Oczywiście jedynym sposobem, aby koncerny przestały testować swoje substancje jest rzucenie palenia.

Wiemy jednak, że ogromna część społeczeństwa nadal będzie palić papierosy a testy nadal będą wykonywane.

Alternatywą dla kupowania papierosów jest zakup tytoniu do papierosów i samodzielne skręcanie papierosów z tytoniu i filtrów. Sam tytoń podlega nieco innym procedurom testowania niż gotowe papierosy.

To niestety tak naprawdę wszystko, co jesteśmy w stanie zrobić, aby uratować, choć część tych zwierząt. Przez procedurę związaną z zabijaniem i prowadzeniem sekcji zwłok nie jest niestety możliwa adopcja takich zwierzaków.

Czy prawo może się zmienić?


Coraz więcej jest na świecie ludzi, którym dobro zwierząt nie jest obojętne. Takie osoby również dochodzą do władzy i słuchają głosu społeczeństwa. Niestety realne szanse na całkowity zakaz testowania szkodliwości substancji na zwierzętach są znikome.

Jak dotąd nie ma innego, powszechnie stosowanego sposobu na sprawdzenie ich działania na żywy organizm a prawo nie dopuszcza do sprzedaży produktów, które nie zostały przebadane. Być może z upływem lat podejście się zmieni, być może znalezione zostaną inne sposoby na prowadzenie badań.

Koncerny tytoniowe zabijają zwierzęta po szczególnie okrutnym procesie testów. Co ciekawe wielu ludzi nie ma o tym pojęcia. Powszechnie krytykowane są koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne, natomiast o testach koncernów tytoniowych nie mówi się wiele.

Być może uświadomienie ludzi o tym co dzieje się w takich przedsiębiorstwach choć trochę wpłynie na decyzje ludzi. Być może większa świadomość pobudzi do działania? Dlatego właśnie warto uświadamiać ludzi z najbliższego nam otoczenia, opowiedzieć o tym, jakie cierpienie kryje się za paczką papierosów.

Oprócz tego każdy, komu nie jest obojętny los tych zwierząt powinien pomóc im na tyle, na ile może korzystając z wymienionych wyżej form pomocy. Najlepszą z decyzji będzie rzucenie palenia, które powoduje szereg innych negatywnych korzyści również dla naszego zdrowia i życia.