pless.pl

Wiadomości

  • 30 maja 2020
  • wyświetleń: 2616

Polska, Czechy, Słowacja, Węgry. Co łączy te kraje? Wracający futbol!

Materiał partnera:

Piłka nożna budzi się do życia, a w najbliższym czasie jej epicentrum umiejscowione będzie w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie może być inaczej, skoro kilka lig piłki nożnej pod koniec miesiąca i na początku czerwca wraca do gry. To bardzo dobra wiadomość dla wielu branż.

Polska, Czechy, Słowacja, Węgry. Co łączy te kraje? Wracający futbol!


Europa Środkowo-Wschodnia różnie opierała się szalejącej i rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Stosunkowo długo rozgrywki piłki nożnej trwały w Serbii. W większości państw nie tylko zawodowy futbol, ale i cały sport stanął w połowie marca. I w takim stanie trwał praktycznie do początku maja. Na szczęście wszystko wygląda na to, że futbol wraca do życia.

Liga białoruska pewniakiem zakładów bukmacherskich

 

Przez długie tygodnie prawdziwą ostoją niespodziewanie była Wyszejszaja liha, czyli najwyższa liga na Białorusi. Gdy w innych krajach zamykano obiekty sportowe, a sportowcy siedzieli w domach, u naszych wschodnich sąsiadów grano w najlepsze. Pomimo coraz trudniejszej epidemiologicznej sytuacji na Białorusi sezon trwa do dziś, niemal bez przeszkód. Z tego powodu cieszyli się futbolowi pasjonaci i zakłady bukmacherskie, bo piłkarska oferta nie musiała całkowicie świecić pustkami. Znacznie większa część kibiców czekała jednak na popularniejsze ligi. Czekała i się doczekała.

Bundesliga wzorem dla innychZawsze ktoś musi być pierwszy. Musi dać sygnał. Pokazać, że można. Najpierw rozgrywki piłki nożnej wznowiono w Korei Południowej i na Wyspach Owczych. Nietrudno się domyślić, że te ligi raczej nie rozpaliły wyobraźni. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z Bundesligą. Liga niemiecka należy do TOP 5 najlepszych piłkarskich rozgrywek w Europie. Jej start napędził koniunkturę, ale też był sygnałem dla innych. Po części na lidze niemieckiej przy planie i zasadach powrotu do gry wzorowały się ligi w Polsce i Czechach. U naszych południowych sąsiadów wszystko poszło bardzo sprawnie, także epidemia wygląda na opanowaną. Dzięki temu ludzie wrócili do w miarę normalnego życia, a piłkarze do trenowania. Czeskie drużyny mają za sobą nie tylko wspólne treningi, sparingi, ale i pierwszy mecz. W weekend rozegrano zaległe spotkanie, w którym FK Teplice wygrało ze Slovanem Liberec 2:0. W ostatnim tygodniu maja odbędzie się już pełne kolejka ligowa w Czechach. Niemal identycznie wygląda sytuacja w Polsce. Piłkarze przeszli testy, mają za sobą treningi w mniejszych i większych grupach. Na pierwszy ogień idą mecze ćwierćfinałowe rozgrywek o Puchar Polski, a ostatni weekend maja ma być wielkim powrotem Ekstraklasy.

Kolejne ligi piłki nożnej wracają do meczów na żywoW futbolu dostrzegalny jest efekt kuli śnieżnej, bo powroty kolejnych lig następować mają stopniowo. Sukces jednych jest nadzieją i wzorem dla innych. Władze ligi słowackiej ogłosiły, że rozgrywki mają zostać wznowione 13 czerwca. Liga naszych południowych sąsiadów składa się dwunastu drużyn i ma zostać dokończona w zmienionym formacie. Odbędzie się pięć kolejek zamiast dziesięciu, a zespoły zostaną podzielone na dwie grupy: mistrzowską i spadkową. Tak, jak to wygląda w ostatnich kilku latach w naszej Ekstraklasie. Po 22 kolejkach, czyli po zakończeniu fazy zasadniczej, liderem tabeli ligi słowackiej i zarazem zdecydowanym faworytem do mistrzostwa jest Slovan Bratysława. Skoro już jesteśmy przy tzw. Grupie Wyszehradzkiej, to na Węgrzech sytuacja wygląda podobnie, jak u Czechów. W ostatni weekend rozegrano zaległy mecz, Ferencvaros Budapeszt wygrał z Debreczynem 2:1. Mecz tak, jak wszędzie, odbywał się bez publiczności, ale gospodarze puszczali z głośników odgłosy fanów a na trybunach postawiono... kilka tysięcy tekturowych kibiców. Na razie tak musi wyglądać piłka nożna na żywo w czasach epidemii. 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.