Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 maja 2020
  • 29 maja 2020
  • wyświetleń: 4923

Mobilny punkt wymazowy i dyskusja o finansowaniu wymazobusa

Od 1 czerwca w okolicach szpitala dzięki działaniom powiatu pszczyńskiego ruszy mobilny punkt wymazowy dla osób wskazanych przez Sanepid. Finansowaniem wymazobusa zajmą się prawdopodobnie gminy - ten temat omawiany był podczas spotkania starosty Barbary Bandoły z dyrektorem tyskiego Sanepidu oraz włodarzami gmin z powiatu pszczyńskiego.

Wideokonferencja z szefem Sanepidu
Spotkanie starosty oraz włodarzy gmin z powiatu pszczyńskiego z szefem tyskiego Sanepidu · fot. Powiat


- Jak podkreślił dr Grzegorz Gołdynia, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach, sytuacja epidemiczna w powiecie pszczyńskim jest szczególnie trudna, co wynika z dużego ogniska zakażeń koronawirusem w KWK Pniówek. Na szeroką skalę zostały wykonane badania przesiewowe, które objęły nie tylko pracowników kopalni, ale także firm współpracujących - relacjonuje Barbara Bandoła, starosta pszczyński. Siedem tysięcy osób przebadano dwukrotnie. W konsekwencji duża część załogi kopalni ma wyniki dodatnie i w sporej części są to mieszkańcy powiatu pszczyńskiego. Zostali oni objęci izolacją domową, a ich rodziny kwarantanną. Część wyników z drugiego wymazu jeszcze do Sanepidu spływa.

Spotkanie starosty oraz włodarzy gmin z powiatu pszczyńskiego z szefem tyskiego Sanepidu zostało zorganizowane przede wszystkim w celu omówienia dalszej współpracy przy finansowaniu wymazobusa na terenie powiatu pszczyńskiego. Od 17 kwietnia powiat pszczyński, w porozumieniu z ościennymi powiatami (powiatem bieruńsko-lędzińskim, mikołowskim i miastem Tychy), finansuje pracę załogi medycznej ze specjalnej karetki (każdy samorząd na swoim terenie). Ekipa medyczna pobiera wymazy od osób wskazanych przez Sanepid w miejscu ich zamieszkania. Środki na ten cel powiat zarezerwował w ramach rezerwy na zarządzanie kryzysowe. Warto podkreślić, że samorządy wspierają takimi działaniami administracje rządową, bo wykonywanie wymazów i badań w kierunku koronawirusa to jej zadania.

Wymazobus pobiera próbki od mieszkańców powiatu
Finansowaniem wymazobusa zajmą się prawdopodobnie gminy · fot. Powiat


Pobieranie wymazów od górników oraz ich rodzin sfinansuje Jastrzębska Spółka Węglowa, są jednak inne, pojedyncze ogniska na terenie powiatu pszczyńskiego, dlatego ważne, by praca samorządowego wymazobusa była utrzymana. - Podejmiemy się kolejnego zadania, które przyspieszy wykonywanie badań mieszkańcom w powiecie pszczyńskim. Od 1 czerwca w okolicach Szpitala Powiatowego w Pszczynie uruchomimy mobilny punkt wymazowy, gdzie osoby wskazane przez Sanepid będą podjeżdżać w celu pobrania wymazu. Kupiliśmy potrzebne urządzenia. Będziemy także pomagać finansowo w transporcie próbek do badań. Dyrektor tyskiego Sanepidu zaproponował burmistrzowi Pszczyny oraz wójtom gmin powiatu pszczyńskiego przejęcie finansowania pracy wymazbusa - mówi Barbara Bandoła.

Mimo że jest to zadanie wykraczające poza obowiązki samorządów, włodarze podjęli się przeanalizowania tego tematu. W najbliższych dniach zapadną konkretne decyzje w tej sprawie.

- Ze względu na sytuację epidemiczna w naszym powiecie, dr Gołdynia zalecił podtrzymanie wszystkich dotychczasowych obostrzeń, w tym byśmy na terenie powiatu przez najbliższe dwa tygodnie nie otwierali placówek dla dzieci i młodzieży oraz urzędów i innych jednostek. Podkreślił, że ich otwarcie byłoby zbyt dużym zagrożeniem dla mieszkańców. Dalsze zalecenia będą przekazywane na bieżąco, ponieważ sytuacja jest dynamiczna i w 100% nie można jej w tej chwili przewidzieć - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.