pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 maja 2020
  • wyświetleń: 2926

Rozmawiali o trudnej sytuacji gmin uzdrowiskowych

W czwartek, 21 maja odbyła się wideokonferencja członków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP poświęcona sytuacji społeczno-gospodarczej w czasie pandemii. Uczestniczyła w niej również Gabriela Placha, wójt Goczałkowic-Zdroju. Stowarzyszenie zaproponowało szereg rozwiązań, które poprawiłyby sytuację w gminach uzdrowiskowych.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój
fot. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój


Pandemia dotyka wielu branż czy dziedzin gospodarki. W ostatnim czasie znacznie pogorszyła się też sytuacja zakładów lecznictwa uzdrowiskowego oraz gmin uzdrowiskowych. Podczas konferencji przedstawiciele samorządów omawiali negatywne skutki, z którymi muszą się mierzyć.

To przede wszystkim utrata dochodów z podatku PIT (w kwietniu w Goczałkowicach spadek wyniósł ponad 52%) oraz CIT czy utrata dochodów z tytułu opłaty uzdrowiskowej. W uzdrowiskach nie ma kuracjuszy. To oznacza, że nie funkcjonują nie tylko zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Z ogromnymi problemami borykają się firmy, których działalność opiera się na uzdrowisku i turystyce (np. restauracje, hotele). W przypadku Goczałkowic dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż na terenie uzdrowiska utworzono izolatorium dla osób zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia. To sprawia, że nie wiadomo, czy kuracjusze będą mogli wrócić do naszej gminy w połowie czerwca (rząd zapowiedział, że uzdrowiska mają być ponownie otwierane od 15 czerwca).

Członkowie SGU omówili możliwe formy pomocy, z których mogą korzystać przedsiębiorcy. Biorąc pod uwagę skumulowanie w gminach uzdrowiskowych wszystkich negatywnych skutków pandemii koronawirusa, związanych ze wstrzymaniem praktycznie 90% działalności gospodarczej, Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych wystąpiło do rządu o stworzenie "Narodowego Programu Wsparcia Polskich Uzdrowisk".

SGU zaproponowało szereg rozwiązań, które poprawiłyby sytuację w gminach uzdrowiskowych. To m.in. czasowe dofinansowanie budżetów gmin uzdrowiskowych, poprzez refinansowanie spadku wpływów dochodów z tytułu opłaty uzdrowiskowej i zmianę przepisów w sprawie naliczania dotacji uzdrowiskowej, podwyższenie udziałów w podatkach, zwolnienie ze składek ZUS na okres pandemii wszystkich zakładów lecznictwa uzdrowiskowego oraz podmiotów gospodarczych działających w uzdrowiskach w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego i szeroko rozumianej turystyki, które musiały zaprzestać działalności na skutek decyzji rządu o wprowadzeniu stanu pandemii w kraju czy wprowadzenie zupełnie odrębnego od "bonu turystycznego" w 100% finansowanego ze środków centralnych "bonu uzdrowiskowego" w celu zachęcenia potencjalnych turystów i kuracjuszy do korzystania z oferty polskich uzdrowisk. Póki co, tylko nieliczne postulaty mają szansę na realizację.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że wyjątkowa specyfika gmin uzdrowiskowych jako "szczególnych podmiotów JST" w skali kraju, obarczonych istotnymi ograniczeniami przestrzenno-funkcjonalnymi i wymogami środowiskowymi, a jednocześnie realizującymi bardzo kosztowne zadania własne, których nie muszą realizować inne JST, predysponuje je do objęcia ich dedykowanym programem pomocowym.

ar / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.