pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 24 maja 2020
  • wyświetleń: 1200

Weekend na rowerze. Co powinno znaleźć się w naszym ekwipunku?

Materiał partnera:

Co przemawia za wyruszeniem na taką wycieczkę? Dużym jej atutem będą niskie koszty i łatwość przygotowania. Weekendowy wypad za miasto na rowerze to idealny wybór dla osób zabieganych. Te kilka dni wystarczy by przejechać naprawdę spory odcinek i zobaczyć wiele urokliwych miejsc. Jeszcze na etapie wybierania celu podróży powinniśmy zacząć planować co znajdzie się w naszym ekwipunku. Z myślą o takich wyprawach powstała niniejsza lista niezbędników, która mamy nadzieję, okaże się pomocna podczas organizacji wycieczki.

Weekend na rowerze. Co powinno znaleźć się w naszym ekwipunku?


Apteczka - pierwsza pomoc w polowych warunkachW ofercie wielu sklepów turystycznych można spotkać się z różnego rodzaju zestawami pierwszej pomocy, które różnią się przede wszystkim charakterem wyprawy. We wnętrzu apteczki turystycznej można znaleźć najbardziej przydatne elementy. Dzięki nim zadbamy o bezpieczeństwo podczas planowanej podróży. Zakup takiej apteczki nie musi się wiązać z dużym wydatkiem. Jeżeli zależy nam na oszczędności, to możemy ją skompletować za pomocą środków pierwszej pomocy znajdujących się w naszym domu. W apteczce, która chcemy zabrać na wypad rowerowy, powinny znaleźć się przede wszystkim środki odkażające, plastry, bandaże i gaza. W słoneczne dni, warto umieścić w niej również krem z filtrem UV, który skutecznie ochroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Nawigacja w terenieNawet jeżeli posiadamy już urządzenie z nawigacją GPS, to warto rozważyć zakup tradycyjnej, papierowej mapy. Sprawdzi się ona idealnie, gdy elektronika nas zawiedzie lub po prostu wyładuje się bateria. Aby zabezpieczyć mapę przez ewentualnym przemoknięciem, możemy zaopatrzyć się w mapnik np. marki Ortlieb, który doskonale ochroni papier przed zamoknięciem.

weekend_na_rowerze


Jaką odzież przygotować?Sportowa, lekka i przewiewna - przez te przymiotniki najlepiej opisywana jest odzież rowerowa. Podczas jazdy rowerem najważniejsza jest wygoda, dlatego ubrania które znajdą się w naszym ekwipunku powinny spełniać przede wszystkim ten parametr. Nawet jeżeli według prognozy w weekend ma dopisywać pogoda, to warto zabrać ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową i lekką bluzę np. polarową. Przy nagłym załamaniu pogody będą jak znalazł, doskonale chroniąc przed przemoknięciem i wychłodzeniem organizmu. W przypadku kurtki przeciwdeszczowej powinniśmy zwrócić uwagę na materiał. Musi być wytrzymały, dobrze zatrzymywać działanie deszczu i wiatru, ale jednocześnie musi być oddychający.

Bidon na wodęKażda aktywność fizyczna wiąże się ze wzmożoną potliwością, która skutkuje utratą minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Zbagatelizowanie tego faktu może doprowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu. Jego skutkiem może być złe samopoczucie, ból głowy i spadek wydolności. Brak odpowiedniej podaży płynów ma również wpływ na regenerację po zakończonym wysiłku. Skutki odwodnienia mogą być odczuwalne nawet przez kilka kolejnych dni. Aby temu zapobiec wystarczy uzupełniać płyny na bieżąco podczas jazdy. W tym celu w naszym ekwipunku koniecznie powinien znaleźć się bidon wypełniony wodą.

Torby roweroweTorba do roweru do idealne rozwiązanie na każdą podróż rowerową. Jeżeli zdecydujemy się na model montowany na kierownicy, to zagwarantujemy sobie szybki dostęp do najważniejszych elementów wyposażenia. Co można w niej umieścić? Telefon, portfel, okulary, podstawową apteczkę i przekąski! Wiele modeli posiada również kieszonkę znajdującą się na wierzchu, wykonaną z przezroczystej folii, która umożliwia korzystanie z nawigacji elektronicznej lub mapy. Dzięki torbie rowerowej, aby sięgnąć po jakąś rzecz z wyposażenia, nie musimy zatrzymywać pojazdu. Wszystko mamy w zasięgu ręki! Torby rowerowe, to również świetny schowek na narzędzia rowerowe, które mogą się okazać niezbędne podczas usterki.

weekend_na_rowerze


Nocleg pod chmurkąJeżeli planujemy spać na polu namiotowym lub na dziko, to niezbędnym elementem wyposażenia będzie namiot, śpiwór i mata samopompująca. Ze względu na ograniczenia bagażowe, każdy z tych elementów powinien odznaczać się niewielkimi wymiarami po złożeniu. W przypadku wycieczki rowerowej istotna jest również waga, która powinna być możliwie jak najniższa. Jeżeli zadbamy o ten niuans, to będziemy mieli dodatkowo pewność, że środek ciężkości naszego jednośladu nie zostanie zachwiany. Pominięcie tej kwestii mogłoby przełożyć się również na zwrotność roweru, a co za tym idzie - wygodę podczas jazdy.

weekend_na_rowerze


O czym jeszcze musimy pamiętać?Przed wyruszeniem w drogę powinniśmy dokonać jeszcze dokładnych oględzin roweru, w celu sprawdzenia czy jest on w pełni sprawny i czy nie brakuje nam jakiegoś ważnego elementu. Warto zwrócić uwagę na błotniki, koszyk na bidon oraz na narzędzia, które mogą okazać się niezbędne w razie awarii. Współcześnie, na rynku turystyki rowerowej istnieje wiele niedrogich i łatwo dostępnych produktów. Jednak najlepsze rozwiązania w tej dziedzinie oferują akcesoria rowerowe Topeak. Marka ta jest liderem wśród producentów z tej branży i niezmiennie cieszy się ogromnym powodzeniem wśród najlepszych kolarzy.

PodsumowanieEkwipunek skompletowany według powyższych wskazówek, to gwarancja udanej wycieczki rowerowej. Bez względu na to czy wybieramy się w odległe regiony czy zamierzamy przejechać sąsiedni szlak turystyczny, musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Dopiero tak przygotowani będziemy gotowi do ruszenia w drogę.