pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 24 maja 2020
  • 30 maja 2020
  • wyświetleń: 13378

Ciekawi ludzie powiatu: Sławomir Pastuszka - historyk, społecznik

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ciekawi ludzie powiatu pszczyńskiego - sezon 2020" podaj

Ludzi pokroju Sławomira Pastuszki jest w naszym powiecie z całą pewnością niewielu. Historyk, genealog, społecznik, publicysta. Zaangażowany i oddany sprawie cmentarza żydowskiego w Pszczynie. Posiada olbrzymią wiedzę historyczną, którą chętnie dzieli się z innymi. Ma niespełna 30 lat. Zapraszamy do obejrzenia naszego wywiadu.

ReklamaBohaterem kolejnego odcinka z cyklu "Ciekawi ludzie powiatu" jest Sławomir Pastuszka, znany pszczynianom aktywista-historyk, specjalizujący się w zakresie dziejów i kultury pszczyńskich Żydów.

Sławek od lat prowadzi cieszące się wielkim zainteresowaniem "Spotkania z kulturą żydowską", które kilkanaście lat temu wraz z Beatą Rozmus zapoczątkował w Pszczynie Piotr Piluk, warszawski publicysta i fotograf. W czasie trwającego kilka dni festiwalu opowiada o najrozmaitszych wątkach dotyczących pszczyńskiej społeczności żydowskiej.

Także w czasie epidemii prowadzi cykl wykładów on-line, których możemy posłuchać w każdą środę maja. Majowe wykłady dotyczą m.in. tego, jak wyglądali pszczyńscy Żydzi, co kupowali w sklepie Timendorferów oraz jakie maszkety można było zjeść w cukierni Louisa Freya. Wszyscy entuzjaści kultury żydowskiej i uczestnicy spotkań wiedzą doskonale, że Sławek potrafi opowiadać w sposób porywający i pozwala słuchaczom wczuć się w atmosferę minionych czasów.

Sławomir Pastuszka jest ponadto społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie, na którym od 15 lat prowadzi prace renowacyjne. W tym czasie zdążył zrekonstruować większość znajdujących się tam zniszczonych i zapomnianych nagrobków. Jak podkreśla, jest to dla niego swego rodzaju misja, którą kontynuuje pomimo braku wsparcia finansowego ze strony instytucji. Wizyta w jego towarzystwie w tym miejscu może być niezapomnianym przeżyciem duchowo-estetycznym.

Bohater w wyjątkowy sposób oprowadza nas także po pszczyńskiej starówce, gdzie większość najważniejszych dziś budynków i miejsc ma swoją żydowską historię.

Cmentarza w Pszczynie dotyczy również praca naukowa, będąca zwieńczeniem studiów doktorskich, które Sławomir Pastuszka kończy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest ponadto autorem ośmiu książek, w tym m.in. "Śladami pszczyńskich Żydów", "Nic to innego tylko dom boży... Czyli o dziejach pszczyńskich synagog", czy opracowanych przez niego wspomnień dawnych pszczynian: Anny Feibelsohn i Dawida Danielskiego.

Jest członkiem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Był nominowany do prestiżowej nagrody POLIN. Idealista, człowiek o wielu zainteresowaniach.

Ciekawi ludzie powiatu pszczyńskiego - sezon 2020

W życiu zajmują się różnymi rzeczami, ale łączy ich jedno - są inspirującymi postaciami związanymi z Pszczyną i okolicznymi miejscowościami. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ciekawi ludzie powiatu pszczyńskiego - sezon 2020" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.