pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 21 maja 2020
  • wyświetleń: 2613

Laserowe cięcie metali - jak działa i kiedy się przydaje?

Materiał partnera:

Współcześnie istnieje wiele rozmaitych metod i sposobów na obróbkę materiałów o różnej składzie i strukturze. Niektóre z nich są dość toporne, podczas gdy inne dają pewne pole do popisu w zakresie precyzji wzoru, jaki jesteśmy w stanie uzyskać. Nic jednak nie jest w stanie przebić technologii cięcia laserem - póki co najlepszego sposobu na poradzenie sobie z praktycznie każdym tworzywem, zarówno sztucznym, jak i organicznym. Na czym polega fenomen cięcia laserowego? Jak dokładne ono jest?

1. Na czym polega cięcie laserem?
2. Dokładność cięcia laserem
3. Kiedy przydaje się cięcie laserem

Na czym polega cięcie laserem?Cięcie laserowe przeprowadza się przy pomocy lasera, czyli bardzo mocno skupionej wiązki światła o odpowiedniej długości fali. Sam mechanizm opiera się o topienie lub odparowywanie ciętego materiału - laser na określonym obszarze wnika w obiekt, będący na przykład kawałkiem blachy, po czym nadtapia jego strukturę, powodując także odparowanie części związków tworzących się przy okazji tego procesu. Efektem końcowym jest idealna, gładka linia i zaokrąglone, nieostre krawędzie w miejscu po cięciu. W ten sposób można obrabiać wiele różnych tworzyw, jak metal, drewno, plastik, guma, poliwęglan, poliester czy pianka. Właściwie żadne inne urządzenie stosowane do masowej obróbki materiałów nie ma tak szerokiego zastosowania, jak laser właśnie. Jednym z popularniejszych materiałów poddawanym obróbce jest stal.

Dokładność cięcia laseremNie da się ukryć, że cięcie laserowe jest jedną z najbardziej precyzyjnych i dokładnych technik obróbki metali oraz innych materiałów. Stosując tę technikę można uzyskać linię cięcia o grubości równej grubości samej wiązki lasera. Dzięki temu możemy zastosować tę technologię do tworzenia najbardziej misternych, drobnych i delikatnych struktur, jakie tylko jesteśmy w stanie zaprojektować. Z drugiej strony cięcie laserem różnych struktur jest także nieszczególnie drogie, dzięki czemu możemy zastosować tę technologię na dowolnym nakładzie materiałów, które wymagają wycięcia.

Kiedy przydaje się cięcie laseremLaser przyda nam się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy bardzo dużej precyzji. Znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w wycinaniu, ale także i innych rodzajach obróbki, jak znakowanie czy grawerowanie. Z jego pomocą możemy tworzyć dosłownie wszystko - od elementów bardzo skomplikowanych narzędzi, po drewniane modele do sklejenia i układanki dla dzieci. Więcej na temat tego, co można zrobić z użyciem lasera znajdziesz na stronie Fabryka 4x4.