pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 21 czerwca 2020
  • 25 czerwca 2020
  • wyświetleń: 9485

[FOTO] W Ogrodach Kapias nagrywali muzykę Beethovena i Chopina

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Goczałkowice" podaj

GOK rozpoczął nagrywanie cyklu koncertów online poświęconych twórczości dwóch wielkich kompozytorów, w związku z rocznicami 250-lecia urodzin Beethovena oraz 210-lecia urodzin Chopina. W czwartek, 25 czerwca lokalni muzycy zagrali w Ogrodach Kapias w Goczałkowicach-Zdroju. Projekt został dofinansowany przez ministerstwo kultury z programu "Kultura w sieci".

W Ogrodach Kapias nagrywano pierwszy z jubileuszowego cyklu koncertów muzyki Beethovena i Chopina. Wystąpili Marta Lucjan i Karol Lucjan - 25.06.2020 · fot. ar / pless.pl


Inicjatywa zostanie zrealizowana pod nazwą "Jubileuszowy cykl koncertów - L. van Beethoven i F. Chopin". Pierwsza część koncertów była nagrywana w malowniczych Ogrodach Kapias. Połączenie klasycznej muzyki i zachwycających plenerów będzie okazją do promocji walorów krajobrazowych gminy oraz artystów związanych z tutejszym Gminnym Ośrodkiem Kultury.

- Od samego początku projekt miał być ukierunkowany na lokalnych muzyków, związanych z naszym GOKiem oraz osoby zaprzyjaźnione, zaproszone przez naszych artystów do udziału. Był więc tworzony pod konkretne osoby, nie było rekrutacji ani castingu. Przez realizację tego cyklu chcieliśmy umożliwić im działalność zawodową w dobie epidemii. Jest to również odpowiedź na kłopoty finansowe muzyków, którzy nie mogą teraz koncertować. Dzięki temu artyści mają pracę, a jednocześnie nasz Ośrodek może przedstawić swoją ciekawą ofertę kulturalną mieszkańcom i innym odbiorcom - mówi Ewelina Sowa-Mrzyk, koordynatorka projektu.

W Ogrodach Kapias nagrywano pierwszy z jubileuszowego cyklu koncertów muzyki Beethovena i Chopina. Wystąpili Marta Lucjan i Karol Lucjan - 25.06.2020
W Ogrodach Kapias nagrywano pierwszy z jubileuszowego cyklu koncertów muzyki Beethovena i Chopina - 25.06.2020 · fot. ar / pless.pl


Wśród muzyków biorących udział w projekcie znaleźli się:

Marta Lucjan - prymariusz kwartetu smyczkowego Al Pari, doskonali swoje umiejętności w kameralnej klasie mistrzowskiej w Accademia Walter Stauffer w Cremonie we Włoszech. Od 2017-2019 roku pierwsza skrzypaczka European Union Youth Orchestra. W 2019 roku została zaproszona do udziału w Festiwalu Ticino Musica w Szwajcarii z kwartetem Al Pari jako artysta rezydent. Laureatka stypendium dla kwartetu smyczkowego Hans und Eugenia Juetting Stiftung w Niemczech. Członkini włoskiej organizacji Le Dimore del Quartetto. Gra na skrzypcach A. Pedoty wypożyczonych dzięki życzliwości Si-Yo Music Society Foundation z Nowego Jorku.

Magdalena Lucjan - studentka Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu (Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien) w klasie śpiewu prof. Melby Ramos. Od 2019 roku współpracuje z pianistką Gretą Benini. W maju 2019 roku wygrała pierwszą nagrodę w konkursie o Stypendium Kammer Sängerin Gabriele Sima. Magdalena kształtuje swoją osobowość sceniczną pod okiem wybitnych artystek, takich jak: Birgid Steinberger, czy Angelika Kirchschlager. Brała udział w kursach prowadzonych przez Cladię Viscę oraz Gerharda Kahrego.

Karol Lucjan - pianista, student Katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie fortepianu prof. Anny Góreckiej. W 2017 r. Zdobył 3. miejsce na konkursie ,,Musica Insieme" w miejscowości Musile di Piave we Włoszech i 2. miejsce na międzynarodowym konkursie pianistycznym w Rużomberoku na Słowacji. Koncertował w wielu prestiżowych polskich salach koncertowych, m.in. w Filharmonii Wrocławskiej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Sali kameralnej NOSPR.

Anna Lipiak - absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureatka najważniejszych nagród na 20 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych. W roku 2019 pianistka jako pierwsza Polka odbyła 8-koncertowe tournee chopinowskie po Indiach oraz Indonezji. Jest stypendystką programu "Młoda Polska" przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).

dr Grzegorz Niemczuk - pracuje na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Artystyczny) na stanowisku adiunkta. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Zwycięzca wielu konkursów pianistycznych, m.in. "International Carnegie Hall Concerto Debut Competition" w Nowym Jorku, 40. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 rok, W 2016 roku finalista oraz laureat Nagrody Specjalnej na 2016 International Busan Maru Music Festival w Korei Południowej. Wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 34 kraje na 6 kontynentach.

- Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to muzyka dla szerokiego grona odbiorców. Muzyka klasyczna jest dziś niszowa, ale mamy nadzieję, że dzięki temu cyklowi zachęcimy odbiorców do zapoznania się z twórczością o dużej wartości kulturalnej i pokażemy, że muzyka nie musi być wyłącznie łatwa i przyjemna. Każdy koncert będzie poprzedzony tematycznym wprowadzeniem, aby słuchacz odnalazł się w świecie utworu, a poszczególne odcinki miały ciągłość. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa w przyszłości zaowocuje kontynuacją koncertów już nie w sieci, a na żywo, w plenerze, z udziałem publiczności - dodaje Ewelina Sowa-Mrzyk.

Ważnym elementem cyklu jest ukazanie walorów plenerów Goczałkowic - kolejne części koncertu będą nagrywane w okolicach Parku Zdrojowego oraz Starego Dworca, na tyle, na ile okoliczności pandemii na to pozwolą (w pobliżu tych miejsc działa izolatorium dla pacjentów zakażonych koronawirusem).

Koncerty będą publikowane w czasie wakacji w internecie na kanale YouTube Gminnego Ośrodka Kultury oraz na łamach regionalnych portali internetowych. Zachęcamy do śledzenia zapowiedzi.

ar / pless.pl
źródło: GOK Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Goczałkowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Goczałkowice" podaj